CHP’li Tekin: 1 milyon Suriyeli çocuk doğdu, bunlar bizim çocuklarımız

Gündemdeki sığınmacı meselesiyle ilgili CHP'den farklı sesler gelmeye devam ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Tartışmasız göndereceğiz” çıkışına CHP'li Gürsel Tekin'den tersi bir açıklama geldi.

featured
service

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin yüzde 30’unu göndermenin mümkün olmadığını söyledi. Tekin, “Burada 1 milyon Suriyeli çocuk doğdu. Bunlar bizim çocuklarımız. Onları nasıl entegre ederiz bunu düşünmemiz lazım” diye konuştu.

Deutsche Welle’den Nevşin Mengü’ye konuşan Tekin, “Can ve mal güvenliğini sağlarsanız inanın yüzde 70’i gider, buna hiç tereddütünüz olmasın. Diğer yüzde 30’unu göndermek ise mümkün değil, yerleşik hale gelmiş durumdalar çünkü” ifadelerini kullandı.

Bazı Suriyelilerin göçmen değil seçmen olduğunu ifade eden Gürsel Tekin, “Geçenlerde toptancıların olduğu bir bölgede 1300 civarında işyeri olduğunu ve 250’sinin Suriyeli iş adamlarına ait olduğunu gördüm. Bunların gitmesi mümkün değil. Bunlar göçmen olmaktan çıkıp seçmen olmuşlar artık. Yerleşik hale gelmişler. Ama sefalet içinde yaşayanların kesinlikle gidebileceğini görüyorum ve hissediyorum. Ama can ve mal güvenliğini böylesi bir coğrafyada bugünden yarına sağlamak ve göndermek mümkün değil” dedi.

AŞAMA AŞAMA ENTEGRE…

Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu “Türkiye’de 754 bin Suriyeli bebek doğdu” açıklamasını hatırlatan Tekin, şunları söyledi:

“Bana göre bu sayı 1 milyon. Yani bir milyon çocuk Türkiye Cumhuriyeti’nin topraklarında ve hastanelerinde doğdu. Bunlar bizim çocuklarımız; anneleri, babaları, aileleri hangi ülkenin insanı olursa olsun. Bunları nasıl entegre edeceğiz, bu konuda ne yaptınız şimdiye kadar mesela? Bu çocuklar sağlıklı beslenebiliyor mu, eğitim alabiliyor mu, nasıl yerlerde yaşıyorlar? Hiçbir şey yok. Aşama aşama entegre ederseniz elbette olur. Birçok Avrupa ülkelerinde benzerlerini görüyoruz.”

CHP’li Tekin: 1 milyon Suriyeli çocuk doğdu, bunlar bizim çocuklarımız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

15 Yorum

 1. Kim dedi?Sordun mu bize kim evladımız kim değil?Utanmaza bak!Vicdanımızı sıkıştıracak aklı sıra.Tabii ki evlattır ama bizim değil,komşunun.Emaneti sahibine vereceğiz.İşte bu kadar!

 2. 6 gün önce

  Nasıl bir ülke olduk. Türk olmayanlar Türklerin geleceğini yok edecek karar alma mevkiindeler. CHP’li Gürsel Tekin sen siyasetçisin ve benim de yurttaş olarak sana şu soruyu sorma hakkım var: Sen Türk müsün?

 3. 6 gün önce

  nerden bizim çocuğumuz oluyormuş..
  herkes evine !

 4. 6 gün önce

  Makine gibi doğurmalarını sen mi sağladın?! Belki de alta alta “doğurun doğurun” diyenlerdensin. Bu adamın etnik kimliğini bilmiyorum. Bilenler yorumlarda belirtsin. Yeter artık Türk ulusu ile dalga geçmeyin.

 5. 6 gün önce

  Gürsel Tekin Suriyeli çocuklar bizim çocuklardır diye övüneceğine evlendiği hanım efendiyle bol bol çocuk yapsın onunla övünsün CHP Gürsel Tekin gibilerini sırtında atmadığı sürece halk partisi olamıyacağı gibi asla iktidar olamaz

 6. 5 gün önce

  Araştırın bakın bunların hepsinin Suriye topraklarındaki yağmadan parmağı var…

  Sen önce İstanbul da rezidans kıralı oluştuğu anlat.

  Zamane CHP çayını…

 7. 5 gün önce

  buyrun burdan yakın

  Cevapla
 8. 5 gün önce

  Şimdiki kadro ,1970lerde yerleştirmiş türk olmayan sığınmacıların çocuklarıdırlar. Dış istihbaratlar her zaman bunları takip eder ve çocukluktan destek verer ve üst seviyelere yetiştirir ve Kılıçdaroğlu Babacan Davutoğlu Erdoğan olur

 9. 5 gün önce

  Almanya da doğduğun zaman Almanya’nın çocuğu olup alman olmuyorsun, onlar istediği zaman seni gönderebiliyor

 10. Kılıçdaroğlu’ nun sığınmacı, kaçak konusunda her söylediklerini yalanlamış olmuyormu şimdi bu..
  CHP kimlere kaldı, 6 okun anlamından bihaberlere kaldı..

 11. 5 gün önce

  Muhalefete muhalefet etmeyin dedikleri muhalefet bu işte. Laf anlatamıyoruz insanlara. CHP’yi AKP’nin lacivertine çevirdiler. İçinde Atatürk’e cumhuriyete bağlı insan bırakmadılar deyince oyları bölersiniz bilmem ne saçma sapan argümanlar ile geliyorlar. CHP işgal edilmiş durumda. Bu tiplerle gideceğiniz yol anca Atatürksüz, Türksüz, antilaik bir federasyon olur. Herkes uyansın artık..

 12. Çocuk gibi naif bir konuya vurgu yaparak konunun ciddiyetini hafifletmeye çalışıyor.
  1- Bu bebekler dahi gidecek,
  2-Aileleri gidecek,
  3- Kackinlar gidecek
  Ait oldukları topraklarda hayata tutunmalari sağlanacak, savaştan kaçan insanlar, savaştan kaçarken üretebiliyor ise savaştan çok üreme kaygıları var demektir.
  Savaş psikolojisi haydi yatalım hatun, bu nedir?
  Benim çocuklarım aç yataga girecek bunlar hayvanlar gibi üreyecek.
  Şimdi gel CHP YE oy ver. Muhalefet bölünmesin.
  İktidarı muhalefeti hepinizin canı cehenneme…..

 13. 5 gün önce

  Çocukları göndermiyeceksiniz tabiki,ailelerini gönderince doğal olarak çocukları da gitmiş olacak…
  Kıvırmayı bırakın..
  Açık ve net olun.

 14. 5 gün önce

  yapma ya, bizim cocuklarmis. …. git onlarla beraber sen de o zaman. Madem sizin cocuklariniz, yanliz birakmamis olursun. Adamlara bak, empati altindan bizi enayi yerine koyacak. Akp de cok yapardi bu tripleri. Kim bilir ab vs ne soz verdiniz ondan boyle yan ciziyorsunuz.

  Cevapla
 15. 5 gün önce

  Zaten Akp Hükümette aynı fikirde,ychp ile.Bu ychp ye mi oy vereceğiz?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!