CHP'lilerden tepki çeken Karabağ bildirisi

CHP'de Canan Kaftancıoğlu ve Selin Sayek Böke'ye yakınlığıyla bilinen İlhan Cihaner'in "Gelecek İçin Biz" grubu Azerbaycan'ın harekete geçmesi sonrasında skandal bir bildiri yayınladı.

CHP'lilerden tepki çeken Karabağ bildirisi
CHP'lilerden tepki çeken Karabağ bildirisi

Azerbaycan toprağı olan Karabağ tam 27 yıldır Ermenistan'ın işgali altında.

Yıllar içinde işgal ettiği bölgelerden BM kararlarına rağmen çekilmeyen Ermenistan'ın, Azerbaycan topraklarına yönelik tacizleri ise hiç ara vermedi. 

Geçtiğimiz pazar günü bir kez daha işgal altında tuttuğu Karabağ'dan, Azerbaycan'daki sivillere saldıran Ermeni güçlerine bu kez Bakü yönetimi misliyle karşılık verdi. 

İki ülke savaş hali ilan ederken Azerbaycan alanda büyük başarı ile birçok bölgeyi işgalden kurtardı, Ermenistan güçlerine ağır kayıplar verdirdi. 

Ermenistan ordusunun kayıpları karşısında Batı ülkeleri Erivan'a "işgal ettiğin yerlerden çekil" demek yerine koşulsuz ateşkes çağrısı yaparken, CHP'den de benzer yönde bildiri geldi. 

CHP’li "sol kanadı" “Gelecek İçin Biz” grubu tarafından hazırlanan "Azerbaycan'ın ve Ermenistan'ın yoksul çocuklarının hayatları, iktidarlarını savaş çığırtkanlıkları ve düşman üretme üzerine kuran siyaset elitlerinin tercihlerine feda edilemez" başlıklı bildiride savaşın "Dağlık Karabağ sorununu kalıcı olarak çözemeyeceği" vurgusu işlendi.

Cihaner'in "Savaşa hayır" mesajı ile paylaştığı bildiride yaşanan mevcut savaşa saldırgan tutumu ile sebep olan Ermenistan'a tek bir kınama ve suçlama olmaması ise dikkat çekti. 

Bildiride, "Başta AK Parti iktidarı olmak üzere, Türkiye'nin savaş yanlısı çevreleri, uluslararası hukuk ve diplomasiyi harekete gerçirmek için çalaşmak yerine siyasi rant uğruna, hamasi askeri nutuklar atıyorlar" denililirken Azerbaycan'a saldırılar düzenleyen, sivilleri hedef alan Erivan yönetiminin şımarıklığına tek bir söz dahi etmiyorlar. 

İşte o bildiri: