CIA yok, gladyo yok... Can Dündar'dan Almanlara '15 Temmuz' belgeseli

Almanya’da yaşayan firari gazeteci Can Dündar FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi ile ilgili Alman devlet televizyonu ZDF için bir belgesel hazırladı. Dündar’ın “Köprü” isimli belgeselinde ne gladyo ne de CIA’dan bahsedildi. Darbe girişiminin Gülen ve Erdoğan arasındaki ‘kardeş kavgası’nın sonucu olduğu iddia edildi.

CIA yok, gladyo yok... Can Dündar'dan Almanlara '15 Temmuz' belgeseli

VERYANSIN TV

Dündar, FETÖ'nün 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminde yaşananları özetle ‘dershane krizi’yle başlayan ve Fetullah Gülen ile Recep Tayyip Erdoğan arasında ‘iktidar kavgası’na dönüşen bir sürecin sonucu olarak yorumladı.

“Kardeş kavgası” benzetmesi de yapılan belgeselde, “15 Temmuz tiyatrodur” ve “arkasında Erdoğan var” gibi iddialara ilişkin ise yeterli kanıt olmadığı ifade edildi. Belgeselde, Erdoğan'ın darbe girişiminın ardından "Allah bir lütfu" sözlerine dikkat çekilerek, 15 Temmuz'dan sonra Türkiye’de rejim değişikliği yaşandığı ve Erdoğan'ın kendi “tek adam rejimini" kurduğu görüşü dile getirildi.

Alman devlet televizyonu ZDF'de yayınlanan ve özellikle darbe girişimi sırasında Boğaz Köprüsü’ndeki eylemlerin ele alındığı 43 dakikalık belgeselde köprüde hayatını kaybeden 1996 doğumlu Burak Dinler'in ablası Fadime Yeltepe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokağa çıkan Eyüp Karaman, Der Spiegel dergisinin üç yıl (2016-2019) Türkiye muhabirliğini yapan Maximilian Popp ile Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann'ın anlatımları yer aldı.

Belgeselde Fetullah Gülen’in devlete 2002 yılında AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte sızdığı savunulurken, Gülen'in 1999 yılına ait bir video kaydındaki "Bütün anayasal müesselerdeki güç ve kuvveti cephenize çekeceğiniz ana kadar, her adım erken sayılır" sözleri de ekrana getirildi.

SPIEGEL MUHABİRİ: ABD GÜLEN CEMAATİ’Nİ ORTAK OLARAK GÖRÜYORDU

Der Spiegel'in Türkiye muhabiri Maximilian Popp belgeselde, Batı’nın ve özellikle ABD’nin “Gülen hareketi”ni ortak olarak gördüğünü belirterek, Gülencilerin amacının din değil, “iktidar sahibi olmak” olduğunu ifade etti.

Popp şöyle konuştu: "Gülen hareketi, ılımlı bir İslam'ı hiçbir zaman istemedi. Hareketin amacı etkili olmak, iktidarı elde etmek ve bunu olabildiğince sınırsız elde etmekti. Gülen hiçbir zaman demokratik meşrutiyete sahip olmadı, ama her zaman son derece etkiliydi. Bürokraside, devlette, özellikle adalette ve poliste... Gülen hareketi, Erdoğan için arka planda kirli işleri yaptı. Kesin olan şey şu ki; Gülen hareketi, Erdoğan'ın gözünde giderek fazla güçlü hale geldi. Gittikçe daha fazla güç ve para istemeye başladı. Erdoğan da iktidarı paylaşmayı sevmeyen bir siyasetçi... Sonunda dizginleri çekti ve dediki; 'Buraya kadar!"

Popp, darbe girşiminin bazıları tarafından dillendirildiği gibi ‘tiyatro’ olmadığını ve tamamen gerçek olduğunu vurguladı.

ALMAN BÜYÜKELÇİ: IŞİD SALDIRIYOR SANDIM

Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann da 15 Temmuz günü eşi ile birlikte Ankara'da evinde olduğunu belirterek, "Cuma akşamı Ankara semalarında 'bunlar ne yapıyor' dedim. İlk tepkim, herhalde IŞİD Ankara'ya saldırıyor. 'Türk savaş uçakları da bu saldırıyı savuşturmaya çalışıyor' diye düşündüm. Ancak daha sonraki yarım saat için uçakların sesi gittikçe arttı ve yoğunlaştı. Ve savaş uşakları şehrin merkezine yaklaşmaya başladı." ifadelerini kullandı.

FETÖ’CÜLER TEPKİ GÖSTERDİ

Can Dündar’ın belgeseli FETÖ’cüleri memnun etmedi. Belgeselin yayınlanmasının ardından Youtube kanalında bir değerlendirme yapan Said Sefa, “Tam bir hayal kırıklığı” yorumunda bulundu. Firari FETÖ'cülerin belgeselle ilgili yorumlarından bazıları şöyle: