CIA’yi alarma geçiren uçaktan ‘FETÖ’ çıktı

Perşembe gecesi Girit'ten havalanan F-16'ların BAE'ye ait bir yolcu uçağını indirmesinin arkasından iki FETÖ'cü çıktı. İddialara göre FETÖ'cülerden biri, diğer arkadaşının ABD'ye gitmesini istemediği için ihbar etti.

featured

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) havayollarının, perşembe gecesi, Atina-New York seferini yapan yolcu uçağında ‘sahte seyahat belgeleri olan bir terör şüphelisinin bulunabileceğine’ ilişkin, Yunan İstihbarat Teşkilatı’na (EYP) bilgi vermesi üzerine, Atina’da korkulu saatler yaşanmıştı.

BAE’nin 228 yolcu ve 18 kişilik mürettebatı ile Atina-New York seferini yapan yolcu uçağının pilotuna İtalya üzerindeyken en yakın havaalanına inmesi talimatı verilmişti. İtalya ve Fransa hava kontrol kuleleri iniş izni vermeyince, uçak Yunan hava sahasına girdikten sonra Girit’ten havalanan 2 adet F-16 savaş uçağı refakatinde Atina havaalanına indirilmişti. Yapılan kontrollerde, ABD’den verilen istihbarat bilgilerine uyan yolcuya rastlanmamıştı.

Atina-Dubai seferini yapan BAE yolcu uçağına da, tedbir amaçlı kontrollerin yapılması için saatlerce kalkış izni verilmemişti.

EV ARKADAŞI İHBAR ETTİ

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre, Yunan Polis Teşkilatı’ndan (ELAS) önceki gün, CIA’nın verdiği istihbarat bilgilerine uyan, 35 yaşındaki bir Türk vatandaşının Atina’da yakalandığı bilgisi sızdırıldı. Yunanistan’da 3 yıldan beri yaşadığı, iltica talebinde bulunduğu ve kendisine geçici ikamet izni verildiği öğrenilen Türk’ün sorgulamasından sonra gözaltına alınmasına gerek görülmediği açıklandı.

ELAS’dan, Yunan medyasına bu defa “Kendisi ile birlikte Atina’da aynı evde yaşayan arkadaşı, ABD’nin Atina Büyükelçiliği’ne gönderdiği e-posta’da sözkonusu Türk vatandaşının, New York’a giden bir uçakta terör eyleminde bulunabileceği ihbarında bulundu. Amerikalı istihbaratçılar da bu e-posta için Yunanistan’ı uyardı” diye bilgi sızdırıldı.

FETÖ’CÜ ÇIKTILAR

Yunan medyasında dün 35 yaşındaki Türk vatandaşının Mehmet A.K. isimli FETÖ üyesi olduğu belirtildi. Aynı haberlerde ev arkadaşının “Mehmet A.K.’nin ailesinin yaşadığı New York’a gitmek için vize başvurusunda bulunmasına üzüldüğü ve Atina’dan ayrılmasını engellemek için ABD Büyükelçiliği’ne söz konusu e-postayı gönderdiği” öne sürüldü.

Yunan medyasında ayrıca, Mehmet A.K. hakkında şu bilgilere de yer verildi:

“Erzurum Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 2011’de mezun oldu. Topkapı Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde, ardından 6 yıl süreyle eczanelerde çalıştı. Eşi ve çocuğu ile birlikte 2019’da Yunanistan’a kaçtı. İltica talebi kabul edildi ve 2025’e kadar geçici oturma izni verildi. Bir süre sonra eşi ve çocuğu ABD’ye gitti. Kendisi de ABD’ye gitmek için vize başvurusunda bulundu.”

CIA’yi alarma geçiren uçaktan ‘FETÖ’ çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!