Cihat Yaycı’dan istikşafi görüşmeler öncesi Türk heyetine kritik öneri

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı Türkiye ile Yunanistan arasında 25 Ocak’ta başlayacak istikşafi görüşmeler öncesi hükümete dikkat çeken bir öneri yaptı. Yunan heyetine tecrübeli bir diplomatın başkanlık edeceğini vurgulayan Yaycı, “Emekli büyükelçilerimizin (Yunanistan’ın yaptığı gibi ) istikşafi görüşme heyetinde yer almasının çok faydalı olacağını değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Cihat Yaycı’dan istikşafi görüşmeler öncesi  Türk heyetine kritik öneri

VERYANSIN TV

Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmeler 25 Ocak’ta başlayacak.

Görüşmeler öncesi Türk heyetinin içinde yer alacak isimler tepki çekerken, Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’dan önemli bir öneri geldi.

Yaycı emekli Büyükelçiler Tugay Uluçevik ve Uluç Özülker gibi tecrübeli diplomatlarında Türk heyetinde yer almasını önerdi.

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Gazetelerden edindiğimiz bilgilere göre 25 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleşecek olan İstikşafî görüşmelerde Yunan Heyeti’ne Emekli Büyükelçi Pavlos Apostolidis Başkanlık edecekmiş. Pavlos APOSTOLİDİS 80 yaşlarında bir diplomattır.

1980 – 1986 da Ankara’da Büyükelçilikte siyasî Müsteşardı. 1991 – 1995 arasında Yunanistan Dışişleri Bakanlığında Siyasî İşler Müsteşar yardımcısı olarak Kıbrıs – Türkiye işlerine bakmıştır. Siyasî istişareler için Ankara ve Atina’da birkaç defa görüşmelere iştirak etmiştir.

Yunanistan’ın Türkiye konularında devletin hafızasıdır diyebilirim. Yani Yunanistan’ın Türkiye konularında hafıza sahibi elemanlarla işi yürüttükleri bilinen bir gerçektir.

Yunanistan’da 1950’li yıllardan 90’lara kadar Batı Trakya işlerine bakan bir diplomat emekli olduktan sonra da 20 sene kadar bu işlerin başında kalmıştır. Devlet hafızasının hayati önemini vurgulamaya lüzum yoktur.

Konuların evveliyatını bilmeden kulaktan dolma bilgilerle devlet işlerinin yürütülmesinin geri kazanılamaz kayıplara neden olması kaçınılmazdır.

Bu nedenle emekli ve bu konuları hala çok yakından takip eden tecrübe ve kurumsal hafızaya sahip emekli büyükelçilerimizin (Yunanistan’ın yaptığı gibi ) istikşafi görüşme heyetinde yer almasının çok faydalı olacağını değerlendiriyoruz.

Örnek vermek gerekirse Emekli Büyükelçiler Sayın Tugay Uluçevik, Sayın Uluç Özülker, gibi...

Saygılarımızla”