Çin Dışişleri Bakanı: Uygur soykırımı iddiası, gülünç derecede saçma

Wang, ABD'nin giden Trump yönetiminin ardından gelen Biden yönetiminin de Sincan özerk bölgesinde Uygur halkına 'soykırım' düzenlendiği iddiasına yanıt verdi. Wang, Çin'i eleştiren ülkelerin insan hakları geçmişine vurgu yaptı.

Çin Dışişleri Bakanı: Uygur soykırımı iddiası, gülünç derecede saçma

Çin'de Ulusal Halk Kongresi'nin mart boyu sürecek yıllık toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Wang Yi, BBC gibi önde gelen Batılı medya kuruluşlarında çıkan haberlere yanıt verdi.

GEL VE GÖR

'Batılı siyasetçilerin Sincan'da olan bitenle ilgili gerçeklere değil yalanlara inanmayı tercih ettiğini' söyleyen Çin Dışişleri Bakanı, isteyenlerin gelip bölgeyi ziyaret etmesinden Pekin'in memnuniyet duyacağını dile getirdi.

"Sincan'daki sözde 'soykırım' gülünç derecede saçma. Gizli saikleri olan bu söylenti, tümden yalan" diyen Wang, şöyle devam etti:

SOYKIRIM DENİNCE AKLA GELEN ÜLKELER

"Söz soykırıma geldiğinde, çoğu insan 16. yüzyılda Kuzey Amerika'daki yerlileri, 19, yüzyıldaki Afrikalı köleleri, 20. yüzyıldaki Yahudileri ve hâlâ mücadele veren Avustralya'nın yerlilerini düşünür."

EĞİTİM KAMPLARI KARMAŞASI

Çin'de Uygurlara muameleyi 'soykırım' diye niteleyen ülkelerin başını ABD, Kanada, Hollanda çekiyor. Çin yönetimi, Sincan'daki Uygurları yeniden eğitme kamplarıyla ilgili yayınlarının ardından BBC World News kanalını yasakladı. BM'ye göre kamplarda en az bir milyon Uygur tutuldu. Pekin, kamplarda Uygurlara aşırılıkçı-cihatçı fikirlerden uzaklaşmalarını sağlayacak şekilde eğitim verdiğini savunuyor.