‘Çocuğumu almadan gitmeyeceğim’

HDP önündeki eylem 35'inci gününde devam ediyor.

‘Çocuğumu almadan gitmeyeceğim’

Diyarbakır‘da, terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını belirttikleri çocuklarının bulunmasını isteyen 53 aile, HDP binası önündeki oturma eylemini 35’inci günde de sürdürdü. İstanbul’da çalıştığı sırada, 5 yıl önce, askere gitmek üzereyken terör örgütü PKK tarafından kaçırılıp, Suriye’ye götürüldüğünü söylediği oğlu Ömer (24) için oturma eylemi yapan Salih Gökçe, “Benim bir oğlum asker, bir oğlum dağda; kandırıp, götürdüler. HDP’den açıklama bekliyorum” dedi.

DIYARBAKIR’DA, COCUKLARININ BULUNMASINI ISTEYEN AILELER, HDP BINASI ONUNDEKI OTURMA EYLEMINI 35’INCI GUNDE DE SURDURUYOR. FOTO: SELIM KAYA/DIYARBAKIR, (DHA)

Hacire Akar, 21 Ağustos’ta kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyip, 1 gün sonra, partinin Diyarbakır binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar’ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül’den itibaren HDP önünde oturma eylemine başladı. Eylem, 35’inci günde de 53 aile tarafından sürdürüldü.

‘ÇOCUĞUMU ALMADAN GİTMEYECEĞİM’

İstanbul’da çalışırken, 2014 yılında, askere gitmek üzereyken terör örgütü PKK tarafından kaçırılarak, Suriye’ye götürüldüğünü söylediği oğlu Ömer için 17 Eylül’den beri oturma eyleminde olan Salih Gökçe, bir oğlunun da asker olduğunu söyledi.

Oğlunu bulmak için Suriye’ye gittiğini, teröristlerin kendisinden 15 bin TL aldığını anlatan Gökçe, “Ben Ağrı’dan geldim; oğlumu İstanbul’dan alıp, Suriye’ye götürdüler. Kobani’ye gitmişler.

Kobani’de PYD’li teröristler, önünü kesip, bırakmıyor. Onunla birlikte 30 genç daha var. Ben 2 kez Suriye’ye gidip, geldim. Orada 15 bin TL verdim, param da gitti, elimden aldılar. Meğerse kampın etrafından beni döndürüyorlarmış.

DIYARBAKIR’DA, COCUKLARININ BULUNMASINI ISTEYEN AILELER, HDP BINASI ONUNDEKI OTURMA EYLEMINI 35’INCI GUNDE DE SURDURUYOR. FOTO: SELIM KAYA/DIYARBAKIR, (DHA)

Ben oradayken bomba patladı sonra içeri girmeme izin vermediler. HDP evlatlarımızı versin. Benim bir oğlum asker İstanbul’da, bir oğlum da dağa; kandırıp, götürdüler. Kapımızı kilitleyip, gelmişiz. Yine de gitmeyeceğim, bekleyeceğim; çocuğumu almadan gitmeyeceğim” diye konuştu.