'Çok tehlikeli bir tahrik... İşin içinde şimdi Almanlar var'

"Almanlar ve Yunanlılar bilerek ve isteyerek hukuku ihlal, bilerek ve isteyerek süreci istismar, bilerek ve isteyerek Türkiye'yi tahrik ve provoke etmişlerdir."

'Çok tehlikeli bir tahrik... İşin içinde şimdi Almanlar var'

Libya'ya giden Türk gemisine Doğu Akdeniz'de Irini Operasyonu kapsamında yapılan kanunsuz baskını değerlendiren güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, "Irini Operasyonu tam bir Uluslararası Hukuk ve Uluslararası Güvenlik cinayetine dönüştü" dedi.

Ağar'ın değerlendirmelerinin satır başları şöyle:

"Berlin konferansı, BM ve AB üzerinden şekillenen, 31 Mart 2020 tarihinden uygulanmakta olan ve Libya'daki ateşkesi denetlemekle ilgili olan İRİNİ OPERASYONU tam bir Uluslararası Hukuk ve Uluslararası Güvenlik CİNAYETİNE dönüştü.

İrini Operasyonunun temel kuralı:
Hiç bir ülke ya da asker, bayrak sahibi ülkenin izni ve rızası olmadan gemiye müdahale edemez, gemiye çıkamaz, gemide arama yapamaz.
Bu nedenle Türkiye'den Libya'ya giden bir gemiyi hukuksuz bir şekilde durduran Almanlar ve Yunanlılar yaptığı uluslararası hukuka ve güvenlik uygulamalarına göre HAYDUTLUK’tur.

Öte tarafıyla Alman ve Yunanlıların bunu bilmemesine imkan yok!
Almanlar ve Yunanlılar bilerek ve isteyerek hukuku İHLAL, bilerek ve isteyerek süreci İSTİSMAR, bilerek ve isteyerek Türkiye'yi TAHRİK ve PROVAKE etmişlerdir.
Türkiye’nin reflekslerinin ardından da yaptırım uygulamaya, havuç/sopa ile TR'yi terbiye etmeye kalkıyorlar.
Burada son derece ciddi bir manipüle var!İrini operasyonu son derece bilinçli ve yanlı bir şekilde sadece Türkiye'ye uygulanmak istendi.

Hafter eksenine giden hiç bir şey denetlenmedi. Ne BAE, ne Rusya, ne Mısır, ne Suud, ne Fransa.
Sadece Türkiye!
Türkiye ile Spetzai F-453 (Yunanistan), Türkiye ile Couberg F-451 (Fransa) krizleri de bu ve buna benzer uygulamalar yüzünden çıktı.
Öteki gerilimlerde çıkamamışlardı.
Şimdi son derece tehlikeli bir tahrikin altına imza atıldı.
Ve işin içinde şimdi de Almanlar var!"

NE OLDU?

Alınan bilgiye göre, Türk bandıralı "ROSELINA-A" gemisi, taşıdığı insani yardım malzemeleri ile İstanbul'dan demir alarak Libya'ya hareket etti.

Gemi, dün gece Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden bir komutanın sevk ve idaresinde yapılan İrini Harekatı'nda görevli Alman fırtakeyni tarafından Mora Yarımadası'nın güneybatısında uluslararası hukuka aykırı şekilde durduruldu.

Deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye personelin çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekiyor. Türkiye'den böyle bir izin almadan Hamburg Fırkateyni'nin personeli gemiye helikopterden iniş yaptı. 

Personelin helikopterden inişi ve Hamburg Fırkateyni'nin "ROSELINA-A" gemisi çevresindeki hareketleri de gemi personeli tarafından cep telefonuyla anbean kaydedildi. 

Geminin süratini düşüren ve yolundan engelleyen askerler, Türkiye'den izin almadan yapılanın hukuki olmadığı yönündeki ikazlara uymayarak tüm konteynerleri de açarak aradı. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren aramanın ardından gemide insani yardım malzemesi, yiyecek, boya gibi maddeler dışında bir şey olmadığını anlayan askerler, daha sonra gemiden ayrıldı.