Çorlu tren kazası davası ‘sil baştan’

Sözcü yazarı İsmail Saymaz bugünkü yazısında, 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren kazası davasında sanıkların avukatlığını üstlenen Mehmet Ektaş'ın açıklamalarına yer verdi “Bu yargılamada her şey sil baştan oldu” diyen Ektaş, asıl sorumluların korunduğunu vurguladı.

Çorlu tren kazası davası ‘sil baştan’

İsmail Saymaz bugünkü yazısında, Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde, 8 Temmuz 2018'de 24 yolcunun öldüğü ve 341 yolcunun yaralandığı tren kazasına ilişkin yeni bilirkişi raporunun ayrıntılarını aktardı.

Raporda, yol ve geçit memuru çalıştırmayan TCDD Genel Müdürü'nün; meteoroloji ile ilgili koordinasyonu sağlamayan TCDD AR-GE Birimi, Merkez ve 1. Bölge Demiryolu Emniyet ve Risk Yönetimi Müdürlüğü'nün; altyapıyı yenilemeyen ilgili başkanlığın kusurlu olduğunun vurgulandığına dikkat çeken Saymaz, “TCDD Genel Müdürü başta olmak üzere herhangi bir müdür veya amir yargılanıyor mu? Hayır! Kim yargılanıyor? Her zamanki gibi en alttakiler…” ifadelerini kullandı.

Saymaz, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaşan rapordaki şu tespitleri sıraladı:

– Demiryolu ile rayın altından geçen derelerin üzerine kurulan menfezlerin kapasitesi, taşkın debisine karşı yetersiz.

– Havzanın yapısı ve arazide tarım yapılmasından ötürü, akarsuların yönleri değişiyor. Demiryolunun “şev” denilen, yanlarındaki eğimli yüzeyi korunaklı değil. Bu da menfezlerin dolup taşmasına yol açıyor.

– Kazanın meydana geldiği noktada biriken su, menfez seviyesinin üzerine çıkmış. Su girdap yaparak şevi göçertmiş.

TCDD HAVA DURUMUNU TV'DEN ÖĞRENİYOR

– TCDD, AR-GE Dairesi, Merkez ve 1. Bölge Demiryolu Emniyet ve Risk Yönetimi, küresel iklim değişikliklerinin farkında olması gerekirken, hiç dikkate alınmadı.

– Olumsuz hava koşullarında çalışmak için Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile koordinasyon kurulmadı.

– TCDD'nin tren yolunun üst ve altyapısında, deprem ve sel gibi olağanüstü durumlarda kontrol işini yapacak yeterli sayıda yol ve geçit memuru yok.

– Raporda “Trenler modernize edilirken, yol üstyapısının uygun hale getirilmesi yeterli değildi. Altyapı ve sanat yapıları da uygun hale getirilmeli” deniyor.

GENEL MÜDÜR KUSURLU AMA…

Raporda, yol ve geçit memuru çalıştırmayan TCDD Genel Müdürü'nün; meteoroloji ile ilgili koordinasyonu sağlamayan TCDD AR-GE Birimi, Merkez ve 1. Bölge Demiryolu Emniyet ve Risk Yönetimi Müdürlüğü'nün; altyapıyı yenilemeyen ilgili başkanlığın kusurlu olduğu vurgulanıyor.

TCDD Genel Müdürü başta olmak üzere herhangi bir müdür veya amir yargılanıyor mu?

Hayır!

Kim yargılanıyor?

Her zamanki gibi en alttakiler…

Bir alt derece müdür, iki şef ve bir memur…

Peki, onlar son raporda sorumlu gösteriliyor mu?

Ne gezer!”

EKTAŞ: MÜDÜRLER YARGILANSIN

İsmail Saymaz’a konuşan Çorlu Davası'nda sanıkların avukatlığını üstlenen Mehmet Ektaş, “Bu yargılamada her şey silbaştan oldu” ifadelerini kullandı ve asıl sorumluların korunduğunu ifade etti.

Ektaş, trenlerin “sükseli” şekilde yenilenirken, altyapının bakımsız ve su taşkınına karşı dayanıksız bırakıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Maliyetli diye yenilememişler. Sinyalizasyon yapmışsınız ama zeminde iyileştirme yapmamışsınız. Demiryollarındaki köprü ve menfezlerin yüzde 80'i böyle.”

Ektaş, kazadan sonra da TCDD'nin meteorolojik birim kurmadığını, çalışanların hâlâ TV'de hava durumuna bakarak çalıştığını da ileri sürdü.