Erdoğan: Uçak sıkıntısının sebebi THK'nın filosunu yenileyememesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manavgat'taki yangın bölgesinde açıklamalarda bulundu. 'Yangınların çoğu kontrol altına alınmıştır' diyen Erdoğan, 'Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi uzun yıllardır bu görevi yürüten THK'nın filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır' dedi.

Erdoğan: Uçak sıkıntısının sebebi THK'nın filosunu yenileyememesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere Manavgat'taki yangın bölgesine gitti.

Erdoğan'ın açıklamaları:

Yangından etkilenen bölgelerde acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon lira ödenek gönderilmiştir. Yanan ve hasar gören yerlere kira yardımı yapılacak, hasarlar karşılanacak. Afet bölgesinde vergiler ertelenecek. SGK primleri ertelenecek. Esnaf kredi ödemeleri ertelenecek. Tarım Kredi ve Tarım Ziraat borçları ertelenecek. Faizsiz esnaf kredileri verilecek. 1 ay içinde evlerin inşaatına başlanacak. Evler yöresel mimariye uygun şekilde, ahırıyla deposuyla tamamlanacak. Devletimiz tüm kurumları ve imkanlarıyla vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmaktadır. Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, İçişleri, Sağlık, UIaştırma, Enerji, Kültür ve Turizm Bakanlığımız görevlerinin başındadır. 

Manavgat ve Akseki'de 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 334 vatandaşımıza gereken tıbbi müdahale yapılmış, hemen hepsi taburcu edilmiştir. Tedavisi süren pek az vatandaşımız kalmıştır. 16 mahalle zarar görmüştür. Binalar ve konutlarla ilgil tespitler ışığında çalışmalar yürütülecektir. Evlerdeki eşyalarla ilgili hasar tespitleri tamamlanmıştır. Çiftçilerimizin 650 dekar muz, 120 dekar sebze, 15 bin dekar zeytin, defne, keçiboynuzu ve narenciye alanı zarar görmüştür. 

'YANAN ALANLAR BAŞKA AMAÇLA KULLANILAMAZ'

Yangında evleri kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımıza yeni konutlar inşa edip vereceğiz. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına müsaade etmeyeceğiz. Yanan her şeyi yerine koyabiliriz. Anayasamızın 169. Maddesi'ne göre, yanan alanlar başka amaçla kullanılamaz ve tekrar ağaçlandırılır. Türkiye'nin orman varlığını artırmış bir yönetim olarak yanan her yeri daha fazlasıyla ağaçlandırmak en başta gelen görevimizdir. 

'UÇAK SAYISI 13'E ÇIKARILMIŞTIR'

Yangınların çoğu kontrol altına alınmıştır. Sadece son 3 gündeki yangınlar için 4 bin personel, 6 uçak, 9 İHA, 1 insansız helikopter, 117 itfaiye aracı, 31 ambulans görev yapmıştır. 6 uçak, son adımla 13 uçağa çıkarılmıştır. Bazıları amfibik bazıları da bayağı yüklü tankerlerdir.

UÇAK SORUNUNU THK'YA BAĞLADI

Yanan alanlar başka amaçla kullanılamaz ve tekrar ağaçlandırılır. Elbette yanan her yeri daha fazlası ile tekrar ağaçlandırmak bizim görevimizdir. Kardeşliğe dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardır bu tip zamanlar. Yangınların çoğu kontrol altına alınmıştır. Son attığımız adımlarla müdahale yapan 6 uçak 13 uçağa çıkarılmıştır. Bu mücadeleyi hassas bir şekilde yürütmek mecburiyetindeyiz. Yangınla mücadelede uçak konusundaki sıkıntıların temeli THK'nin filosunu yenileyememiş olmasıdır. Amfibik uçaklar Ukrayna, Rusya ve Azerbaycan ve son anda İran'dan gelen uçaklarla sayımız artmıştır.

Orman teşkilatımız dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. 

'SABOTAJ ŞÜPHESİ BİZİ DE RAHATSIZ EDİYOR'

Sabotaj şüpheleri bizi de rahatsız ediyor. Emniyetimiz, jandarmamız, istihbaratımız her türlü bilgiyi, emareyi değerlendirerek bu soru işaretlerini giderecektir. Bu vatanı ateşe verecek kadar ihanet içine girenler varsa onların yakasına yapışıp en ağır şekilde cezalandırılmalarını sağlamak boynumuzun borcudur. 

YANAN ALANLARI HAVADAN İNCELEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'nın Manavgat ilçesinde orman yangınlarından etkilenen bölgeleri helikopterden inceleyerek, çalışmalar ile ilgili brifing aldı.

Erdoğan'a incelemeleri sırasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de eşlik ederek bilgi verdi.