Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden ‘Erzincan-İliç’ uyarısı: Türkiye’de tarım bitebilir!

Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi, Erzincan'ın İliç ilçesinde yürütülen mücadeleye ilişkin olarak bir açıklama yayımladı. Cumhuriyetçi Vatanseverler, altın madeninde bulunan siyanür atık havuzunun fay hattı üzerinde olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye'de tarımın bitebileceği" uyarısında bulundu.

featured

Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi, “Fay Hattının Üzerindeki Kanser Barajı ve Türkiye’de Tarımın Yok Olma Tehlikesi” başlıklı bir açıklama yayımladı.

X üzerinden yapılan açıklamada Erzincan’ın İliç ilçesinde siyanür sızıntısıyla gündeme gelen altın madeninin yaratabileceği tehlikelere ilişkin uyarılarda bulunuldu.

Ayrıca açıklamanın sonunda Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden Sedat Cezayirlioğlu’nun süreci özetleyen açıklamalarından oluşan bir video paylaşıldı.

Cumhuriyetçi Vatanseverler’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Anagold ( %80’i Rotschild – Rio Tinto’ya ait) Kanada – ABD ve (%20 ‘si Çalık Holding) Türk ortaklığı olan bir firma. Anagold, Erzincan’ın İliç ilçesinde altın arama faaliyetinde bulunmaktadır.

Anagold’a ortak olmakla beraber, 2010 yılında 50 bin tl ödenmemiş sermaye ile kurdukları Lidya Madencilik, 2020 yılında sermaye artırımına giderek sadece 10 yılda 332 milyon 400 bin tl değere yükseliyor…

2015 yılında köyün tamamı madene itiraz dilekçesi veriyor!

Şirket, 10 yıl boyunca siyanürle ve 10 yıldan sonra hem siyanür hem sülfürik asitle yaptıkları altın ayrıştırma işlemi için oluşturdukları atık barajı İliç ilçe merkezine sadece 650 metre mesafede. İlçenin 2 bin olan nüfusu kısa sürede 10 bine ulaşmış durumda.

Madenin ömrü, 2019-2044 arası 25 yıl. Şirketin yayınladığı 2020- 2027 arası 8 yıllık bilançoya göre 86,2 ton, 25 yılda ise 269 ton altın çıkartacaklar. (ÇED Raporu sayfa 199) Çıkarılacak gümüş ve bakır bu rakama dahil olmayıp, çıkarılacak altının değeri 23 milyar dolar iken şirketin maden ömrü boyunca Türk devletine ödeyeceği miktar 198 milyon dolar gibi komik bir rakam! Ancak devlet ayrıca %40 vergi indirimi de uyguluyor ve rakam 117 milyon dolara düşüyor !!!

‘TÜRKİYE’DE TARIM BİTEBİLİR!’

Erzincan -İliç altın madeni, siyanür atık havuzu AKTİF FAY HATTI üzerinde!

ÇED Raporuna göre Çöpler- Munzur Kireç Taşı doğrultusunda iki ana fay hattı tarafından sınırlanmış durumda. Sabırlı Deresi bu fay hattı boyunca akmakta ve Prof. Naci Görür burada 7,4 büyüklüğünde bir deprem beklemektedir. Prof . İsmail Duman buradaki bir yarılma bu siyanürlü atıkların Fırat Nehri’ne ulaşması ve Atatürk, Keban, Karakaya barajlarına karışarak Türkiye’nin tarımını bitirmesi 10 saniye alacaktır uyarısında bulunuyor.

Atık havuzunun Fırat Nehri ile arası 350 ve İliç ile arası ise sadece 650 metre mesafededir!

Mevcut siyanür havuzu 66 milyon ton kapasiteli olup 640 futbol sahası büyüklüğündedir. Fırat nehrine sıfır mesafe yeni atık havuzu yapılmakta olup yerleri belirlenen 7 tane ile siyanürlü havuzların sayısı 9’a çıkacaktır!

‘STRATEJİK MADENLERİMİZ (TORYUM, SELENYUM, TİTANYUM…) BEDAVAYA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR!!!’

Altın elde edilirken içinde olduğu tespit edilen, ayrıştırılan soy metaller toryum, titanyum, selenyum, osmiyum gibi gramının 10 binlerce dolar olduğu bilinen stratejik metallerin nereye gittiği, kimler tarafından alındığı, nerede kullanıldığı ise belli değil!!!

İliç altın madeni 39 çeşit kimyasalın kullanıldığı dünyadaki tek projedir. 23 kimyasalın akciğer, karaciğer ve cilt kanseri ile doğrudan bağlantısı vardır! Bölgede son 1,5 yıldır ölenlerin tamamı kanser hastasıdır!

Devlete taahhüt olarak 122 bin ton kimyasal kullanacaklarını taahhüt etmelerine rağmen sadece sülfürik asit girişi bile günlük 300 ton olarak tespit edilmiştir. Sülfürik asit dumanını doğrudan havaya salmaktadırlar ki bu ağır kanserojen maddedir.

‘VE EN ACISI HİÇ BİR DENETİM, HİÇ BİR KAMUOYU İTİRAZI OLMAMASIDIR!’

İtiraz edin! Türk milleti kanser oluyor ve daha da çok olacak! Sadece İliç halkı değil Edirne’deki insanımız da kanser olacak! Çocuğumuz da torunumuz da olacak ! Ve ne uğruna bütün bu talan ve soygun? 25 yılda 100 milyarlarca dolar, altın, gümüş, bakır, selenyum, toryum’u alıp Türkiye’ye bırakacakları sadece 117 milyon dolar uğruna!

‘PKK’YA, FETÖ’YE GİDEN BOMBALARIN PARASINI İLİÇ ÖDÜYOR!!!’

NEDEN BU MADENİ BENİM DEVLETİM TEMIZ ŞEKİLDE ÇIKARMIYOR DA MİLYARLARCA DOLAR YERİNE 117 MİLYON DOLAR VE KANSER, ÖLÜM BİZE KALIYOR?

UYANIN VE VATANINIZA SAHİP ÇIKIN!!!”

RAPOR YAYIMLADILAR

Öte yandan Cumhuriyetçi Vatanseverler, söz konusu madene ilişkin olarak hazırlanan Jeolojik-Jeoteknik Etüd Raporu ve ÇED Raporu’nu paylaştı.

ATAL: KANSER VAKALARI ARTTI

Konuya ilişkin Veryansın Tv’ye değerlendirmelerde bulunan Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden Av. İsmail Hakkı Atal, altın madenlerindeki siyanür sızıntısının kanser tehdidi oluşturduğunu belirtti.

‘AKP’Lİ SAĞLIK BAKANI SAKLAMAKTADIR’

Av. Atal, “Sömürgeci-emperyalist siyanürlü altın maden şirketlerinin ve onların yerli işbirlikçilerinin halk sağlığını çökerten saldırısıyla (Sağlık Bakanlığı verilerine göre) 2002 ile 2016 arasında erkeklerde kanser vakaları 12 kat, kadınlarda 7,8 kat artmış olup, AKP’li Sağlık Bakanı 2016’dan bu yana da kanser istatistiklerini saklamaktadır.” dedi.

 

 

Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden ‘Erzincan-İliç’ uyarısı: Türkiye’de tarım bitebilir!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!