Bize meyve suyu diye bunları mı içiriyorlar!

Kayseri'de meyve satın alan bir üreticideki çürük meyvelerin, meyve suyu fabrikalarına gönderildiği iddiası sosyal medyayı karıştırdı.

Bize meyve suyu diye bunları mı içiriyorlar!

Türkiye'de kullanımı oldukça yaygın olan meyve suları, hemen hemen her gün özellikle çocuklar tarafından tüketiliyor.

TV100’ün haberine göre, Kayseri'de meyve satın alan bir üretici tarafından kaydedilen ve TikTok'ta yayınlanan görüntüler büyük tepkiye neden oldu. Daha bir kaç gün önce Konya'daki bir süt fabrikasında çalışanların süt toplama kazanlarında 'süt banyosu' yaparken çekilen görüntülerinin ortaya çıkması, halk sağlığının ne kadar göz ardı edildiğini ortaya koymuştu.

'60 KURUŞA SATIYORLAR'

Bugün ortaya çıkan görüntüler ise başka bir sağlık skandalını ortaya çıkardı. Görüntülerdeki videoyu çeken Fethullah Yavuz, kendisinin meyve alım satımı yapan biri olduğunu ifade ederek tv100'e şu bilgileri verdi:

Ben yıllardır bu sahnelerle karşılaşıyorum. Meyve almak için Kayseri'ye gittiğimde seçim yapmamızın ardından arkadaşların çürümüş meyveleri ayırdığını bir kez daha gördüm. Bu meyveler yıllardır bu şekilde satılıyor.

'MEYVE SUYU FABRİKALARINA GÖNDERİLİYOR'

Meyvelerin hepsi meyve suyu fabrikalarına gönderiliyor. Onlar bir sürü işlemden geçirdiklerini söylüyor ancak çürümüş bir meyveye ne yaparsanız yapın fark etmez. Meyve artık ölmüştür. Kilosunu da 60 kuruştan satın alıyorlar.

'ARTIK İÇMİYORUM'

Ben gördüğüm manzarayı herkesin bilmesini istediğim için paylaştım. İnsan sağlığı ciddi anlamda tehlikeye atılıyor. Ben etrafımdaki kimseye meyve suyu içirmiyorum.

Görüntülerin ardından Konya'daki olayda olduğu gibi Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün harekete geçmesi bekleniyor.

BAKANLIK İNCELEME BAŞLATTI

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, halk sağlığını tehlikeye atacak hiçbir uygulamaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kesinlikle müsade edilmeyeceği belirtilerek, şu ifadeye yer verildi:

"Bazı sosyal medya hesaplarında çürük elmaların toplanıp meyve suyu yapılacağına dair iddiaların yer aldığı bir görüntünün paylaşılması üzerine ekiplerimiz konuyla ilgili derhal inceleme başlatmıştır. Gıda ile ilgili her türlü şikayeti Alo 174 Gıda Hattı ya da 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp İhbar Hattı'na yönlendirebilirsiniz."