Davutoğlu’ndan ‘ortak aday’ açıklaması: İlkelerimizi kabul etmeli, etmezse…

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Ortak vicdan ve ortak akılla yürütmemiz gereken bu geçiş sürecinin yönetimini tek kişiye bırakamayız" dedi. Kişilere değil, ilkelere bağlı bir sistem kurduklarını belirten Davutoğlu, "Üzerinde mutabık kalacağımız aday bunları kabul etmeli; etmezse tek başına seçime girebilir tabii" ifadelerini kullandı. 

featured

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ortak cumhurbaşkanı adayının, 7’inci parti gibi davranmasının beklenemeyeceğini söyledi.

Yetkin Report’un haberine göre, Davutoğlu, aday tartışmalarına ilişkin olarak, “Bu eleştirilerin doğru olduğu kanaatinde değilim. Burada önemli olan sürecin ritmini iyi tutabilmek. Biz kendi zamanlamamızı yaparız, iktidarın zaman dayatması tuzağına asla düşmeyiz. Önemli olan zamanın kontrolünün elimizde olması; o da elimizde. Biz daha 12 Şubat’taki ilk toplantımızda adayımızı seçim tarihinin ilanı ile duyuracağımızı ifade ettik. Dolayısıyla kendi zamanlamamızda bir gecikme söz konusu değil.” dedi.

‘NEDEN İKTİDARIN ZAMANLAMA BASKISIYLA HAREKET EDELİM Kİ?’

Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İktidar şimdiden, seçim kararı aldırmadan bize aday açıklatmak istiyor. Aday etrafında tartışma çıkacak, Altılı Masa dağılacak; beklenti bu. Açık söyleyeyim, çok beklerler. 6 lider olarak basiretle ve dirayetle hareket etmeye kararlıyız. Biz neden iktidarın zamanlama baskısıyla hareket edelim ki? Seçim kararı alsın, sonrasında adayımızı ilan edelim.

‘İLKELERİMİZİ KABUL ETMEZSE TEK BAŞINA SEÇİME GİREBİLİR’

Bakın, AK Parti ve MHP’nin ürettiği tek bir metin yok. Bizim yönetimiz Erdoğan-Bahçeli gibi olmayacak. Erdoğan’ın istediğini yapma, Bahçeli’nin de ona ayar verme özgürlüğü var.

Biz bir yönetim değil, yönetişim sistemi kuruyoruz. Kişilere değil, ilkelere bağlı. Üzerinde mutabık kalacağımız aday bunları kabul etmeli; etmezse tek başına seçime girebilir tabii. Ama bizim desteğimizle ve bizim adayımız olarak girecekse bir yıldır oluşturulan bu temel metinler ve oluşan zeminde mutabık kalmamız lazım.

‘BU GEÇİŞ SÜRECİNİ TEK KİŞİYE BIRAKAMAYIZ’

Bu vesayet değil. Göstereceğimiz Cumhurbaşkanı adayının Erdoğan’ın kullandığı yetkileri aynı yöntemle kullanmasını kimse beklememeli. Ortak vicdan ve ortak akılla yürütmemiz gereken bu geçiş sürecinin yönetimini tek kişiye bırakamayız.

Mutabakatımız sadece Cumhurbaşkanı adayımızı değil, tek tek altı lideri de bağlayacak. Cumhurbaşkanı bir 7’inci parti gibi de davranmayacak; onunla birlikte oluşturduğumuz ortak aklımızın siyasi iradesi olacak.”

Davutoğlu’ndan ‘ortak aday’ açıklaması: İlkelerimizi kabul etmeli, etmezse…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 ay önce

  5’li masa daha mantikli. David-oglu Suriye sorununun kaynaklarindan biri.

 2. 2 ay önce

  Lafi geveleme, dediginin anlami su. Halkin sececegi cumhurbaskaninin kendi iradesi olmayacak, size (dolayisiyla sizin .. yaptiklariniza) .. yapacak, dediginizi yapacak. Hangi hayal dunyasinda yasiyorsun, bir de kapasiten nedir, oy oranin nedir. Git israile oradan aday ol.

 3. 2 ay önce

  Hişt, bak oradan Obama parmağını şıklatmış. Hadi, zıpla koştur.
  Sana verilen mevkiinin ve desteğin kıymetini zamanında bilecektin, Amerika’ya değil Vatan’ ına hizmet edecektin.

  Cevapla
 4. 2 ay önce

  Sırf bu küçük abiye bu sözleri ettiriyorsun ya chp, yazıklar olsun sana. Anadoluda hem fukara, hem… diye devam eden atasözü tamda bu işte.

  Cevapla
 5. 2 ay önce

  Soğan cücüğünden yoğurt mayası olur mu?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!