Davutoğlu’ndan Suriyeli açıklaması: Göndereceğiz çıkışı gerçekçi olmaz

Suriye krizinin mimarlarından Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, siyasetin bir numaralı gündem maddesi haline gelen Suriyeli sığınmacılarla ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu ve Babacan'ın "Gönderilmeliler" sözlerinin tersi yönünde bir yorumda bulunan Davutoğlu, "Mültecilerin geri dönüşü için uygun şartları oluşturmadan 'Mültecileri göndereceğiz' demek, söylem olarak kulağa hoş gelebilir, ama gerçekçi olmaz" ifadelerini kullandı.

featured

AKP’den ayrıldıktan sonra Gelecek Partisi‘ni kuran ve son olarak “altılı ittifak” arasına katılan  Ahmet Davutoğlu, sığınmacılarla ilgili şaşırtmayan bir açıklama yaptı.

İzmit’te bir kafede basın toplantısı düzenleyen Ahmet Davutoğlu, Suriyeli sığınmacılar konusuna değindi. Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye konusunda aldığı kararlar olduğunu savunarak, “Mülteciler konusunda, genel göç bağlamında bütün dünyada sorunlar var. Türkiye’de de var. Takip edilmesi gereken yol açıktır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 18 Aralık 2015’te aldığı karara göre, Suriye’de tarafların hepsinin katıldığı bir geçiş hükümeti kurulmak durumunda. Bu geçiş hükümetinde muhalefet de olacak, rejim de olacak. Bu karar 7 yıldır uygulanmıyor. Yapılması gereken şu; Türkiye Cumhuriyeti olarak Birleşmiş Milletler nezdinde girişimde bulunup, bu kararın uygulanmasını sağlamak” diye konuştu.

‘ÖNCE UYGUN ŞARTLAR OLUŞMALI’

Davutoğlu, “Suriye’de bir kez bir geçiş hükümeti kurulup, muhalefetiyle rejimiyle bir hükümet oluşturduklarında, mültecilerin geri dönüşü için uygun şartlar oluşmuş olur. Mültecilerin geri dönüşü için uygun şartları oluşturmadan ‘Mültecileri göndereceğiz’ demek, söylem olarak kulağa hoş gelebilir, ama gerçekçi olmaz” dedi.

Önce Suriye’de barış ortamının sağlanması gerektiğini savunan Davutoğlu, “Birleşmiş Milletler teminatı olmadan Suriye’ye göndereceğiniz her mülteci, karşı tarafa geçtiğinde yine İdlib’de, Cerablus’ta, Tel Abyad’da Türk askerinin olduğu yere geçecek ya da Amerika’nın kontrolündeki YPG güçlerinin olduğu tarafa gidecek. Yani Suriye rejimi fiilen sınırlarını kontrol edemiyor. Önce Suriye’ye barışı getirmek için çaba sarf etmek lazım. Bu iş de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla olur” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU VE BABACAN NE DEMİŞ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyeli sığnmacılarla ilgili son dönemde, “Suriyeli kardeşlerimizi huzur içerisinde ülkelerine göndereceğiz” açıklamasında bulunurken, daha önce Suriyelileri göndermenin hukuki olarak mümkün olmadığını savunan DEVA Partisi lideri Ali Babacan da “İktidarın göç politikası yok. Acil çözüm gerektiren sorunlara kayıtsız kalınıyor. Derhal sınır güvenliği sağlanmalı, düzensiz göç engellenmeli, sığınmacıların ülkelerine dönüşü için Suriye’de kalıcı çözüme odaklanılmalı” sözleriyle Suriyeliler konusunda yeni açıklamalarda bulunmuştu.

Davutoğlu’ndan Suriyeli açıklaması: Göndereceğiz çıkışı gerçekçi olmaz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 4 ay önce

  Ben olsan utancımdan sokağa çıkamazdım. Şu hale bak.

 2. 4 ay önce

  Geri dönüş için gerekli ve yeterli tek koşul Türk halkının dönüşü istemesidir, ve o da gerçekleşmiştir..

 3. 4 ay önce

  Ümit Özdağ ilk önce Mansur Yavaşı Cumhurbaşkanı adayı gösterdi arkasından Suriyeli mevzusunu gündemden düşürmeyerek hem vatandaşın sesi oldu hem de 6lı ittifak denen saçmalığın göbeğinde iki bomba patlattı ayrıca iktidarın da içini karıştırdı. Ümit Özdağ satranç ustası gibi hamleler yapıyor umarım sonunu iyi getirir.

 4. Olayın mimarı konuşmuş…
  Bir vakitler Kılıçdaroğlu “O devleti bilmez, tanımaz, ayakları yere basmaz, ne söylediğini bilmez. Gerçekten de üzülerek söylüyorum amma karikatür gibi adam” demişti, şimdi ortaklar..
  Şimdi, insan ister istemez düşünüyor; kaçaklar, kayıtsızlar,Suriyeliler için Kılıçdaroğlu farklı şeyler söylüyor, bu farklı…ee, kim doğru söylüyor..
  Sanırım, bu konuda tek doğru söyleyen Ümit Özdağ..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!