Davutoğlu’nun partisi Kobani operasyonundan rahatsız oldu

HDP'nin PKK ile organik bağını ortaya koyan Kobani operasyonuyla HDP'nin önemli isimlerinin gözaltına alınmasına CHP’nin ardından liderliğini Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı Gelecek Partisi’nden de tepki geldi. Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci, “Soruyoruz? HDP yerel seçimlerde Cumhur İttifakında yer alsaydı, bugün bu gözaltılar olur muydu? Savcılık derhal bu gözaltılarla ilgili elindeki yeni bulguları kamuoyuyla paylaşmalıdır” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nun partisi Kobani operasyonundan rahatsız oldu

VERYANSIN TV

Bu sabah HDP'ye yönelik Kobani operasyonunun düğmesine basıldı. Gözaltına alınanlar arasında HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, Emine Ayna, MYK üyesi Alp Altınörs ile mevcut ve eski HDP yöneticileri de bulunuyor.

Operasyona siyaset dünyasından CHP'nin ardından Gelecek Partisi’nden de tepki geldi. 

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci sosyal medya hesabı twitterdan tepki gösterdi.

Temurci şöyle konuştu: 

"1-Terörün her türlüsüne karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Evet, terör hepimizin kırmızı çizgisidir. Ancak siyasi rakiplerimizi terörize ederek ve yargıyı buna alet ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşamayız.

2-Soruyoruz? Kobani olaylarından 6 yıl sonra bu gözaltılar neden? Bu insanlar daha önce yargılanmadı mı? Katil Öcalan’ın mektubundan medet umanlar, Öcalan’ın kardeşini devletin televizyonuna çıkaranların hesap vermediği bir Türkiye’de bu operasyonun haklılığına nasıl inanalım?

3-Soruyoruz? HDP yerel seçimlerde Cumhur İttifakında yer alsaydı,bugün bu gözaltılar olur muydu? Savcılık derhal bu gözaltılarla ilgili elindeki yeni bulguları kamuoyuyla paylaşmalıdır. Malum ziyaret sonrası gerçekleştirilen bu gözaltılar üzerindeki şaibe ortadan kaldırılmalıdır.

4-Aksi halde; bu gözaltıların anlamı, Türkiye’de gündemi değiştirmek ve siyasette kutuplaşmayı zirveye taşımak olacaktır. Siyasi rakiplerine hain ve çete diyerek, beka siyaseti üzerinden kendi koltuklarını korumaya çalışanların devri bu ülkede artık son bulmalıdır.

5-Millet olarak büyük bir imtihandan geçiyoruz. Oyunu görüp, oyunu birlikte bozmalıyız. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, haksızlıklar ve zulüm karşısında dimdik durarak bu imtihanı vermeliyiz.

6-Yargının tarafsız ve bağımsız olduğu, adaletin tesis edildiği, demokratik ve özgür bir Türkiye 84 milyonun ortak hedefi olmalıdır."

KOBANİ OPERASYONU NASIL BAŞLADI? 

HDP'nin çağrısıyla 6-7-8 Ekim 2014 tarihlerinde Doğu ve Güneydoğu illerinde başlayan Kobani şiddet eylemlerinde bölge yangın yerine döndü. HDP/PKK'nın, Türkiye'nin IŞİD saldırısına uğrayan Kobani'ye destek vermediği iddiasıyla başlattığı eylemlerde iki polis şehit oldu, 31 kişi de hayatını kaybetti, 221 vatandaş ile 139 polis yaralandı.