'Dersimcilik'te HDP'yi solladılar... A Haber, Atatürk'lü döneme 'katliamlar dönemi' dedi!

A Haber, Dersim Harekatı'nı 'katliam' olarak niteledi ve Atatürk dönemini de kapsayan 1936, 37, 38 ve 39 yıllarında 13 bin 806 kişinin vahşice öldürüldüğünü öne sürdü. Sözde haberin dilinin HDP/PKK'lıların 'Dersim Katliamı' suçlamalarıyla örtüşmesi dikkat çekti.

'Dersimcilik'te HDP'yi solladılar... A Haber, Atatürk'lü döneme 'katliamlar dönemi' dedi!

VERYANSIN TV

AKP'nin yayın organı A Haber, 'Dersim Harekatı'nı "katliam" olarak tanımladı ve Atatürk dönemini kapsayan 1936, 37, 38 ve 39 yıllarında 13 bin 806 kişinin öldürüldüğünü öne sürdü. Haberde, sözde bu katliamların da "rejimin güvenliği" adı altında yapıldığı iddia edildi. Üstelik bu ifade kullanılırken ekranda Atatürk'ün görüntülerine yer verildiği görüldü. Gerici ayaklanmanın lideri Seyid Rıza ise "kanaat önderi" diye nitelendirildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2011'de devlet adına "Dersim özrü" dilediği ve ayakta alkışlandığı hatırlatılan haberde, “Dersimli olmasına rağmen” CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise Erdoğan'ın “Dersim özrüne” destek vermediği ve “özür dilenecek bir durum” dediği belirtildi.

Genç Türkiye devletinin, Cumhuriyet rejimine, toprak reformu girişimlerine ve Cumhuriyet otoritesine karşı ayaklanan ve “ağalık rejiminin” sürmesinde ısrar eden feodal ağalara yönelik Dersim Harekatı'nın “katliam” olarak nitelendirilmesi sosyal medyada da tepki çekti.

A Haber'in “analiz” adı altında yayınladığı haberin dilinin HDP/PKK'lıların “Dersim Katliamı” suçlamalarıyla örtüşmesi dikkat çekti.

İşte o sözde haber:

Dersim yalancılarının sansürlediği ses kaydı! İşte Çağlayangil gerçeği