Avrupa’ya maske kaçıracaklardı… Havalimanında dev operasyon

İstanbul'da iki ayrı yerde baskınlar yapıldı, milyonlarca lira değerinde kaçak tıbbi koruyucu malzeme ele geçirildi.

Avrupa’ya maske kaçıracaklardı… Havalimanında dev operasyon

İstanbul Havalimanı Kargo İşleme Merkezinde yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine gönderilmek üzere kargoya verilen ve yastık kılıfları içerisine gizlenmiş 87 bin 500 maske ele geçirildi. Kargoyu gönderen şüphelinin deposunda yapılan aramada ise 446 bin 670 maske daha ele geçirildi. Yurtdışına çıkarılmaya çalışılan maskelerin değerinin 3 milyon 500 bin lira olduğu belirtilerken iki kişi gözaltına alındı.

İstanbul Havalimanı Uluslararası Kargo İşleme Merkezinde yapılan çalışmalarda, yasa dışı yollarla çeşitli Avrupa ülkelerine gönderilmek üzere kargoya verilmiş, vakumlu yastık kılıfları içerisine gizlenmiş vaziyette 87 bin 500 adet tek kullanımlık filtreli maske ele geçirildi. Maskelerin göndericisi olan kişiye ait depoda yapılan aramalarda ise, tek kullanımlık, filtreli ve nano bez olmak üzere toplam 446 bin 670 adet maske daha ele geçirildi.  Piyasa değerinin 3 milyon 500 bin lira olduğu tespit edilen 534 bin 170 adet maskeye el konuldu. Olayla ilgili iki şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Mutfak eşyası taşıdığını beyan etti tıbbi koruyu ekipman ele geçirildi

İstanbul Muratbey Gümrük Sahası’nda yabancı plakalı TIR’da, yurtdışına izin belgesiz çıkarılmak istenen 760 bin adet cerrahi maske, 1 milyon 310 bin adet eldiven ve 8 bin 200 adet koruyucu tulum ele geçirildi. İzin belgesiz 190 çift ayakkabı, 81 adet çanta ve 6 bin 195 adet muhtelif tekstil eşyası da bulunan araca ve gümrüklenmiş değeri 1 milyon 170 bin TL olan eşyaya el konuldu.

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, Ticaret Bakanlığı’nın kullanımında bulunan bilgi sistemleri üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucu Muratbey Gümrük Sahası’nda bulunan bir TIR inceleme altına alındı. İnceleme neticesinde plastik ev ve mutfak eşyası taşıdığı beyan edilen yabancı plakalı TIR, riskli olarak değerlendirildi. X-Ray tarama cihazına sevk edilen ve tarama neticesinde şüpheli yoğunluğa rastlanan TIR, arama hangarına alındı.

Milyonlarca lira değerinde tıbbi malzeme ele geçirildi

Aracın dorsesi açıldığında araçta beyan edilen plastik ev ve mutfak eşyasının bulunmadığı, bunun yerine yurt dışına çıkarılması Sağlık Bakanlığı’nın ön iznine bağlı olan, beyan edilmeyen ve firmaca herhangi bir izin belgesi sunulmayan çok sayıca tıbbi koruyucu ekipman ele geçirildi. Yapılan sayımda izinsiz belgesiz, beyan edilmeksizin yasalara aykırı olarak yurt dışına çıkarılmak istenen toplam 760 bin adet cerrahi maske, 1 milyon 310 bin adet eldiven ve 8 bin 200 adet koruyucu tulum tespit edildi. Araçta yine beyan edilmeyen 190 çift ayakkabı, 81 adet çanta ve 6 bin 195 adet muhtelif tekstil cinsi eşya bulunduğu da belirlendi. Beyan harici olan eşyanın, gümrüklenmiş değerinin 1 milyon 170 bin TL olduğu saptandı. Ele geçirilen eşyaya ve araca el konuldu. Konuya ilişkin yürütülen adli soruşturmaya ise devam ediliyor.