Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Suriye açıklaması: Birlikte çalışmaya hazırız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suriye rejimiyle istihbarat örgütleri aracılığıyla görüşüyoruz. Gerçekçi yaklaşırlarsa Suriyelilerin geri dönüşü konusunda birlikte çalışmaya hazırız, aksi zaten düşünülemez" açıklamasında bulundu.

featured

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu TBMM’de bütçe görüşmelerinde konuşma yaptı. Bakan Çavuşoğlu, “PKK’nın Suriye ve Irak’ta barınmasına müsaade etmeyeceğiz, buna kesinlikle izin vermeyeceğiz. Kim ne derse desin ne gerekirse onu yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, “Biz değişmeyen bir politika izlemiyoruz, milletimizin çıkarı neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz. Son dönemdeki normalleşme politikalarımızı da bu çerçevede yürüttüğümüzü özellikle söylemek isterim. Biz her zaman sorunları diyalogla çözmekte kararlıyız. Suriye’de bir süredir istihbaratlar aracıyla rejimle görüşüyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, Suriyelilerin dönüşüne ilişkin, “Gerçekçi yaklaşırlarsa Suriyelilerin geri dönüşü konusunda birlikte çalışmaya hazırız, aksi zaten düşünülemez” dedi.

VERŞİNİN: ANKARA İLE ŞAM ARASINDA TEMAS VAR

İstanbul’da yürütülen heyetler arası siyasi istişareleri Sputnik’e değerlendiren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin, röportajında normalleşmeyi desteklediklerinin altını çizdi. Verşinin, Suriye’nin toprak bütünlüğünün de yeniden tesis edilmesi gerektiğine inandıklarını vurguladı.

Verşinin, “Ankara ile Şam arasında temas var. Biz bu ilişkilerin normalleştirilmesinden yanayız. En üst düzey dahil çeşitli düzeylerde görüşmelerin organize edilmesine gelince, bu, Türkiye ve Suriye’nin kararıdır.” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Suriye açıklaması: Birlikte çalışmaya hazırız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!