Dışişleri’nden Yunanistan’a 'NAVTEX’ yanıtı

Yunanistan'ın Oruç Reis’in sismik araştırma yapmasına ilişkin itirazına Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Açıklamada “Yunanistan’dan beklentimiz Sevilla Haritası ile vücut bulan, uluslararası hukuka aykırı maksimalist iddialarını geri çekmesidir” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri’nden Yunanistan’a 'NAVTEX’ yanıtı

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "diplomasiye fırsat tanımak" için Antalya Limanı'na çektiklerini belirttiği Oruç Reis, 1 ay beklemenin ardından yeni NAVTEX yayımlanmasının ardından hareket etti. 

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi için ilan ettiği yeni NAVTEX kararına ilişkin "Bu, doğrudan bölgedeki barışı ve güvenliği tehdit eden bir adımdır" iddiasında bulundu. 

Açıklamaya Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt gecikmedi. 

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Oruç Reis gemimiz bir ay süren bakım ve onarım işlemlerinin ardından sismik araştırma faaliyetlerine kaldığı yerden bugün devam etmeye başlamıştır. 22 Ekim 2020 tarihine kadar sürecek olan bu faaliyet, tamamen Türk kıta sahanlığı içinde olup, faaliyet alanı Türkiye’ye en yakın 15 kilometre, Yunan anakarasına ise 425 kilometre uzaklıktadır.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada, uluslararası hukuk ile bağdaşmayan asılsız iddialar öne sürerek itirazlarını yinelemiştir. Doğu Akdeniz’de en uzun kıyısı bulunan ülkemizin anakarasına 15 kilometre mesafede faaliyet göstermesine itiraz edilmesi kabul edilemez.

Bu itiraz, Sevilla Haritası ile vücut bulan, Yunanistan’ın maksimalist deniz yetki alanı iddialarına dayanmaktadır. Oysa ki Sevilla Haritasının hukuken geçersiz olduğu AB ve ABD tarafından da kamuoyuna duyurulmuştur.

Yunanistan’ın iddia ettiği üzere Meis adasının 40 bin kilometrekare deniz alanı yaratması ne uluslararası hukukla ne de uluslararası mahkeme kararlarıyla bağdaşmaktadır. Esasen Yunan tarafı da bu taleplerinin maksimalist olduğunu gayet iyi bilmektedir. Yunanistan’dan beklentimiz Sevilla Haritası ile vücut bulan, uluslararası hukuka aykırı maksimalist iddialarını geri çekmesi, Ege ve Akdeniz’de gerginliği artırıcı tatbikat ve askeri faaliyetlerine son vermesi ve başta istikşafi görüşmeler olmak üzere bizimle samimi bir diyalog içine girmesidir.