Yunan Dışişleri'nden Oruç Reis rahatsızlığı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye tarafından dün gece saatlerinde Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi için ilan edilen yeni NAVTEX kararına ilişkin "Bu, doğrudan bölgedeki barışı ve güvenliği tehdit eden bir adımdır" iddiasında bulundu.

Yunan Dışişleri'nden Oruç Reis rahatsızlığı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Yunan kıta sahanlığı içerisinde bulunan Meis'in güneyinde, Yunanistan kıyılarından sadece 6.5 deniz mili uzaklıkta ilan edilen yeni Türk Navtex'i büyük bir gerilim hamlesidir" ifadeleri kullanıldı.

Sputnik’in aktardığına göre, Yunan Dışişleri ayrıca, Bakan Çavuşoğlu ile Dendias arasında gerçekleşen görüşme sonucunda atılan bu adımın Türkiye'nin 'güvenilmez olduğunu gösterdiğini' öne sürdü ve "Türkiye'yi kararını geri çağırmaya çağırıyoruz" dedi.

Açıklama, şu ifadeler yer aldı: "Türkiye, geçen yüzyılları andıran saldırgan ve yasa dışı taktiklerinde ısrar ediyor ve bölgedeki istikrarsızlığın ve ana faktörü olduğunu şüphesiz bir şekilde doğruluyor. Yunanistan, egemenlik haklarını savunmaya devam ederken, aynı zamanda bölgesel güvenlik ve istikrarın pekiştirilmesine de katkıda bulunacaktır."