Dışişleri'nden 'Yunanistan'la görüşme' açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Türkiye ve Yunanistan arasında teknik görüşmelerin başlayacağını duyurmasından sonra Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili açıklama geldi.  Açıklamada, Türkiye'nin Yunanistan'la önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğu bildirildi.

Dışişleri'nden 'Yunanistan'la görüşme' açıklaması
Dışişleri'nden 'Yunanistan'la görüşme' açıklaması

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 "NATO Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin azaltılması, deniz ve hava unsurları arasında istenmeyen kazaların önlenmesi için bir inisiyatif almıştır.

Ülkemiz tarafından da desteklenen bu inisiyatif Genel Sekreterin bugün açıkladığı üzere, iki ülke arasında NATO bünyesinde askeri - teknik nitelikteki görüşmelerin başlatılmasına matuftur. 

Ayrıştırma (de-confliction) odaklı bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil, esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır. Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz. 

'DİYALOĞA HAZIRIZ'

Diğer taraftan, ülkemizin Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz."