featured

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin Barış Pınarı Harekat’ına karşı bildirdisine tepki yağdı

service

Terö örgütü PKK/PYD’nin saldırıları sonucu hergün siviller şehit olurken DİSK, KESK, TMMOB ve TTB yönetimleri terörü kınamak bir yana Türkiye’ye operasyonu durdurma çağrısı yaptılar.

Ülkemizde son günlerde yaşanan gelişmeler ve Suriye’nin kuzeyinde başlatılan Barış Pınarı Harekȃtı hakkında DİSK – KESK – TMMOB ve TTB tarafından 10 Ekim 2019 tarihinde yapılan ortak basın açıklaması tepkiyle karşılandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en güzide mesleklerinden doktor, mühendis ve kamu çalışanlarının örgütleri olan ve her biri T. C. Anayasası tarafından yasal koruma altında olacak kadar değer verilip bir noter statüsünde bağımsız çalışmasına olanak tanınan örgütlerin Türkiye’nin en temel sorunlarına bu kadar uzak ve soğuk bakmaları tartışılmaya başlandı.

Söz konusu bildiride, Barış Pınarı Harekȃtı’nın sona erdirilmesi ve bu harekatın Türkiye’ye yeni “bedeller” ödeteceği görüşü savunularak Barış Pınarı Harekȃtı’nın “emperyalist güçlerle girilen pazarlıklarda izin verilen bir kapsamda” ve “IŞİD gardiyanlığı” için yapıldığı savunuldu.

Bu kuruluşların bildirisi özellikle “sosyal medya”da “müstemleke beyni” olarak eleştirilip tepkiyle karşılandı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB’NİN BASIN AÇIKLAMASIYLA İLGİLİ MESAJLAR:

 

DİSK, KESK, TMMOB, TTB’NİN BARIŞ PINARI HAREKATIYLA İLGİLİ “BU TOPRAKLARIN İHTİYACI ADALET, DEMOKRASİ ve BARIŞTIR” BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI

10.10.2019

Ülkemizde son günlerde yaşanan gelişmeler ve Suriye’nin kuzeyinde başlatılan askeri operasyon hakkında DİSK-KESK-TMMOB ve TTB tarafından 10 Ekim 2019 tarihinde ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

BU TOPRAKLARIN İHTİYACI ADALET, DEMOKRASİ ve BARIŞTIR

Bizler bu ülkenin işçileri, kamu emekçileri, mühendisleri, mimarları, şehir plancıları ve hekimleri olarak tehlikenin farkındayız.

Türkiye’yi yönetenlerin yıllardır tüm uyarılara kulak tıkayarak, ve hatta uyarıda bulunanları “hain” ilan ederek Suriye’deki savaşa müdahil olmaları ülkemize ve bölgeye bugüne kadar büyük bedeller ödetti.

Dört yıl önce bugün, 10 Ekim 2015’te Ankara’da Emek-Barış-Demokrasi mitinginde yaşanan ve 103 insanımızı yitirdiğimiz katliam, bu ağır bedellerden sadece biridir. Ortadoğu’daki savaş politikalarının besleyip, büyüttüğü, Türkiye’de yüzlerce insanımızı aramızdan alan katliamları gerçekleştiren IŞİD’in, dünyanın dört bir yanından gelen ve yurttaşı oldukları hiç bir ülkenin geri almak istemediği binlerce üyesinin “gardiyanlığı” gibi ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız.

Emperyalist güçlerin kapışma alanı haline gelen bir bataklıkta, emperyalist güçlerle girilen pazarlıklarda izin verilen bir kapsamda, onların sattığı ve satacağı silahlarla, hepimizin geleceğini tehdit edebilecek tehlikeli vaatlerde bulunarak, üstelik başka bir ülkenin toprağında askeri bir operasyona girişmenin kimin ihtiyacına yanıt verdiği büyük bir soru işaretidir.

Ülkemize, bu ülkede yaşayan yurttaşlara, temsil ettiğimiz üyelerimize sorumluluğumuzun gereği olarak tarihe not düşmek boynumuzun borcudur: Böylesi bir askeri maceranın hiçbir sorunu çözmeyeceğini, aksine ülkemizin temel sorunlarını derinleştireceğini görenler için, göz göre göre susma zamanı değildir.

Ülkemizin temel sorunu rekorlar kıran işsizliktir, yağmur gibi yağan zamlardır, yoksullaşan milyonlardır.

Ülkemizin temel sorunu demokrasinin ve adaletin yıkımıdır.

Ülkemizin temel sorunu bir arada, barış içerisinde, kardeşçe yaşama umudunun karşına dikilen ayrımcı, kutuplaştırıcı, ötekileştirici politikalardır.

Suriye’de girilmek istenen yeni maceranın, daha önce girilen maceralarda olduğu gibi, bu temel sorunları çözmek bir yana daha da derinleştireceği açıktır.

DİSK-KESK-TMMOB ve TTB olarak, 103 arkadaşımızı yitirdiğimiz 10 Ekim Ankara katliamının dördüncü yıldönümünde bir kez daha söz veriyoruz: Emeğin, barışın ve demokrasinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlara armağan edeceğiz.

DİSK-KESK-TMMOB-TTB

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin Barış Pınarı Harekat’ına karşı bildirdisine tepki yağdı

You have to agree to the comment policy.