Meclis girişinde arbede... DİSK'ten TBMM önünde 'kıdem tazminatı' eylemi

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyelerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde yapacağı 'kıdem tazminatı' eylemine polis engel oldu. Grubun açıklama yapmasına izin verilmedi. 

Meclis girişinde arbede... DİSK'ten TBMM önünde 'kıdem tazminatı' eylemi

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, yaptıkları ortak açıklamada, TBMM gündemindeki torba kanun teklifinde yer alan esnek çalışmaya dönük düzenlemenin geri çekilmesini talep etmişti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay "25 yaş altı ve 50 yaş üstündekiler için belirli süreli sözleşmelerin 2 yıla kadar koşulsuz olarak yapılması, çalışanların kıdem ve ihbar tazminatını ellerinden alır, emeklilik haklarına darbe vurur. Suistimale açık adımlar atılmamalı" uyarısında bulunmuştu.

'Kıdem tazminatı tırpanlanıyor' diyen Türk-İş'ten hükümete uyarı: Geri çekin!

DİSK'ten de bugün Ankara'da protesto eylemi geldi.

TBMM'de görüşülen Torba Yasa'daki 'Kıdem Tazminatı' düzenlemesini protesto eden bir grup DİSK üyesi, Dikmen kapısı önünde toplandı.

Burada basın açıklaması yapmak isteyen gruba izin verilmedi. Bunun üzerine bazı CHP milletvekilleri grubu içeri almak istedi. Ancak milletvekilleri dışındakilerin Meclis'e girmesine izin verilmemesi üzerine, içeriye girmek isteyen grup ile polis arasında arbede yaşandı.

DİSK'ten 3 kişinin girişine izin verilmesinin ardından arbede sona erdi.

Öte yandan TBMM'nin Dikmen kapısı önüne gelmek isteyen diğer DİSK üyeleri de polis tarafından uzaklaştırıldı.