Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı: Afrika'da bilgi kaynağımız CIA

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun “Afrika’ya gideceğimiz zaman Afrika ile alakalı en önemli bilgi kaynaklarımızdan bir tanesi CIA Fact Book dediğimiz, CIA’nın her yıl bir önceki yılı ücretsiz yayınladığı bir kitap. Diyelim ki Nijer'de darbe oldu CIA yayınlarına bakıyoruz" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı: Afrika'da bilgi kaynağımız CIA

İnönü Üniversitesi Afrika Araştırmaları Merkezi (İNÜAFAM)’nin düzenlediği çevrimiçi seminere konuk olarak katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Türkiye adına, Afrika’da faaliyet gösteren birçok devlet kuruluşu bulunduğunu söyledi. Argun Türkiye’den Afrika’ya gidildiğinde bilgi kaynağı olarak Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA)’nın her yıl yayınladığı CIA Factbook adlı kitabın kullanıldığını vurguladı.

Malatya Haber’in haberine göre Türkiye’de, Afrika’ya dair CIA Factbook türünde, güçlü ve sürdürülebilir yayınların olmadığını belirten Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun, “Diyelim ki Nijer’de bir hükümet darbesi veya kabine değişikliği oldu… ‘Acaba yeni bakanlar kimler oldu?’ diye CIA’nin yayınlarına bakıyoruz” dedi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun’un, İnönü Üniversitesi Afrika Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Söylemez’in moderatörlüğünü yaptığı Eylül ayındaki seminerin konuya ilişkin bölümünde yaptığı konuşmanın tam metni şöyle:

‘AFRİKA İLE FAALİYETLERDE BİR KOORDİNASYONSUZLUK VAR’

“Afrika ile alakalı bir koordinasyonsuzluk sıkıntısı var. Yani, Afrika’da görev yapan, faaliyet yapan birçok devlet kuruluşu var, birçok STK var. Ama bu devlet kuruluşlarının kendi aralarında tam bir koordinasyonu olduğunu ifade edemiyoruz. STK’ların birbirinden haberdar olarak faaliyet yaptıklarını söylemek zor. Ayrıca bu iki sektörün, yani kamu sektörü ve STK sektörünün de Afrika’da faaliyet yapanların da birbirinden haberdar olmaları gerekiyor. Böyle bir koordinasyonsuzluk var ve bu durum Afrika ülkeleri tarafından fark edilmiş; insani yardım faaliyetlerinde bu, istismar edilen bir husus olarak karşımızda duruyor.  Dolayısıyla Afrika araştırmaları hakkındaki en büyük handikaplardan bir tanesi ‘hangi bölge çalışılacak, hangi Afrika bölgesi, tarihi, kültürü çalışılacak, hangi birikimlerden faydalanılacak, bu anlamda akademik bir koordinasyonun, bir envanter çalışmasının olmadığını ifade edebiliriz.

“KAYNAĞIMIZ HALA CIA”

Hala bizim Afrika ile alakalı gideceğimiz zaman, en önemli bilgi kaynaklarımızdan bir tanesi CIA Fact Book dediğimiz, CIA’nın her yıl, bir önceki yılı ücretsiz yayınladığı bir kitap var. Aynı zamanda bir de Afrika’yı çok yakından takip eden restoranlarından, müzelerine, kütüphanelerine varıncaya kadar adres adres bildiren kitaplar var.

“DİYELİM Kİ NİJER’DE DARBE OLDU CIA YAYINLARINA BAKIYORUZ”

Bizim Türkiye’de de maalesef bu tür güçlü yayınlar, sürdürülebilir yayınlar, doğru bilgiyi ihtiva eden… Yani şu anda diyelim ki Nijer’de bir hükümet darbesi veya kabine değişikliği oldu; ‘Acaba yeni bakanlar kimler oldu?’ diye, CIA’nin yayınlarına bakıyoruz. Bizim Türkiye’de üretilen bilginin, Afrika anlamındaki bilginin, çok fazla Afrika gündemini yakından ve doğru bir şekilde takip ettiğini ifade etmek zor”.