Diyanet'in 'pazarlığı' Sayıştay'a takıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ihaleleri, Sayıştay denetimlerine takıldı. İdarenin, ‘İftar-Sahur Canlı Yayın Programı’ ile ‘4-6 Yaş Grubu Kitapları’ ihalelerinde, açık ihale tercih edebilecekken pazarlık yöntemine başvurduğu açığa çıkarıldı.

Diyanet'in 'pazarlığı' Sayıştay'a takıldı

Sayıştay, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2020 yılına ait mali hesaplarında incelemelerde bulundu. Diyanet’in, “İftar-Sahur Canlı Yayın Programı” ve “4-6 Yaş Grubu Muhtelif Kitap İşi” ihalelerinde uygun olmayan ihale yöntemine başvurulduğu açığa çıkarıldı.

Sayıştay denetçileri, “İftar-Sahur Canlı Yayın Programı” kapsamında düzenlenen ihalede Pazarlık yönteminin kullanıldığını tespit etti. Diyanet, ihale onay belgesinde, Pazarlık usulünün seçilmesine gerekçe olarak, “Programın yapılacağı mekanın Ramazan ayına kısa bir süre kala belirlenebildiği” gerekçesini sunsa da Sayıştay, programda kullanılacak ekipmanların mekan belirlendikten sonra ayarlanabildiğine dikkati çekerek, “Açık ihale usulü uygulamak için vakit kalmamış” değerlendirmesinde bulundu.

SAYIŞTAY UYARDI

Birgün'ün aktardığına göre, Diyanet’in, 4-6 Yaş Grubu Muhtelif Kitap İşi ihalesi de denetim raporlarına girdi. Pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen ihalenin açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilebileceğini belirten Sayıştay denetçileri, şu değerlendirmede bulundu:

“İhale onay belgesinde, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ihaleye konu kitapların basımına ivedi olarak ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir. İhaleyi gerçekleştiren birim olan Dini Yayınlar Genel Müdürlüğüne bildirdiği, ancak basım için grafik, tasarım ve kapak çalışmaları yapıldığı, işin açık ihale ile gerçekleştirilmesi durumunda Eylül ayında Kuran kurslarına başlayacak öğrencilerin kullanımına yetişmeyeceği, bu sebeplerle de pazarlık usulü ile ihalenin gerçekleştirileceği belirtilmiştir. İdare tarafından rahatlıkla yılbaşından itibaren bu ihalelerin planlanması mümkündür. Kullanılan pazarlık usulünde belirtildiği gibi bir ivedilik durumu mevcut değildir.”