D.K tecavüzü Meclis'te anlattı... 'Ben vekilim bana bir şey olmaz' demiş!

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in tecavüzüne uğradığını belirten D.K, "Ben vekilim, dokunulmazlığım var. Olmadı siyasi hayatım biter, giderim Avrupa’da yaşarım dedi. HDP'li kadın milletvekilleri de olayı kapatmamı önerdi" ifadelerini kullandı.

D.K tecavüzü Meclis'te anlattı... 'Ben vekilim bana bir şey olmaz' demiş!

Meclis dün HDP’den ihraç edilen Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in cinsel saldırıda bulunduğu D.K.’yı dinledi.

Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis’te 5 milletvekilinden oluşan hazırlık komisyonu kuruldu. Komisyonda AKP'den Belgin Uygur, Ali Özkaya, İbrahim Halil Fırat, CHP’den Ali Mahir Başarır ile HDP’den Züleyha Gülün yer alıyor.

Komisyon dün öğleden sonra cinsel saldırıya uğrayan D.K.’yı dinledi.

Hürriyet yazarı Abdurkadir Selvi, DK'nın anlatımlarını köşesine taşıdı.

Yazının satır başları şöyle:

"(...) Hazırlık komisyonundaki milletvekilleri anlatımından etkilenmişlerdi. Milletvekillerinden aldığım bilgiye göre D.K., cinsel saldırı olayını şöyle anlatmış.

“HDP milletvekili Tuma Çelik seçimde birlikte çalışmayı teklif etti. Çocuklarım olduğunu ve aile içi sorunlarım bulunduğunu söyleyip kabul etmedim. Ama Tuma Çelik, ‘Amca kızı, gel bize gidelim, hem kahve içer hem de sorunlarımızı konuşuruz’ dedi. Beni Süryani Federasyonları Başkanı E.T.’nin Mardin Midyat’taki evine götürdü. Evde kahve içtikten sonra bana tecavüz etti. O gün özel günümdü. Salondaki kanepenin üzeri kan lekesi oldu. Çelik’e ‘Seni partiye şikâyet edeceğim’ diye bağırdım. Bana, ‘Ben vekilim, dokunulmazlığım var. Olmadı siyasi hayatım biter, giderim Avrupa’da yaşarım. Eğer duyulursa yöre halkı benim için ‘Erkektir, bir zamparalık yaptı’ derler. Ama sen, eşin ve çocukların insan içine çıkamaz’ dedi.”

D.K. olayı intikal ettirdiği Süryani Federasyonları Başkanı E.T.’nin de olayın duyulmaması için kendisini tehdit ettiğini söylemiş. Bu olay nedeniyle eşinden boşandığını anlatıp “O günden beri nefes alamıyorum” diye konuşmuş.

HDP'NİN KADIN MİLLETVEKİLLERİ ‘OLAYI KAPAT’ DEMİŞLER

Cinsel saldırı mağduru D.K., Meclis’te milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Üç çocuk annesi olduğunu ve bu olaydan dolayı çok sarsıldığını anlatan D.K., olay üzerine HDP Mardin milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar’dan yardım istediğini anlatmış. HDP’nin iki kadın milletvekilinin kendisine sahip çıkmadığını, “İki kadın milletvekili bana ‘olayı kapat’ diyerek vazgeçirmek istediler” diyerek anlatmış. D.K. HDP milletvekillerinin kendisiyle alay ettiğini ve “Sana doktor göndereceğiz” dediklerini ifade etmiş.