‘Dolandırıcılık’ krizinde Kılıçdaroğlu’ndan Davutoğlu’na destek

Yeni parti hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'Yaşayan cumhurbaşkanları dahil, ilgili herkesin mal varlığı Meclis’te araştırılsın' çağrısına Kılıçdaroğlu'ndan destek geldi. Kılıçdaroğlu, 'Biz destekleriz. Bunu vatandaş da bekler' dedi.

‘Dolandırıcılık’ krizinde Kılıçdaroğlu’ndan Davutoğlu’na destek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dolandırıcılıkla suçladığı, yeni parti hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Erdoğan’a yönelik “Mal varlıkları araştırılsın” çağrısına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan destek geldi.

Mal varlığı araştırması yapacak Meclis komisyonunun kurulmasının “temiz siyaset” için gerekli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Sözcü yazarı Saygı Öztürk’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Üniversiteler üzerinden siyasal hesaplaşma ve bunun baş aktörlüğünü Erdoğan’ın üstlenmesi, bu kurumlara saygısızlığın bir göstergesidir. Merak ediyorum o vakfın kurucuları arasında Davutoğlu olmasaydı, vakfın yönetiminde Erdoğan’a yakın isimler olsaydı böyle bir tartışma gündeme gelir miydi? Gelmezdi…

Erdoğan düne kadar kendi yandaşlarını, banka borçlarından, ekonomik sıkıntılarından kurtardı. Ankara’da Erdoğan’ın akrabası tarafından yaptırılan Nex Lavel’ın Ziraat Bankası’na verilmesi, İstanbul’da finans merkezi alınıp üç müteahhidin kurtarılması… Çektiği sıkıntı fırsat bilinerek banka aracılığıyla üniversitenin ele geçirilmek istenmesi doğru değil. Sorun varsa hukuk içinde  çözülmeli.

Ahmet Davutoğlu’nun çağrısı, güzel ve yerinde bir çağrıdır. Eğer Sayın Erdoğan buna ‘Evet’ derse, parlamento da bu amaçla hedefini gerçekleştirirse, Türkiye, ABD Temsilciler Meclisi’ne ‘Siz değil, biz araştırıyoruz’ diye meydan okumuş olur. Mal varlıklarının araştırılması amacıyla bir komisyon kurulmak istenmesi halinde buna CHP olarak bizim desteğimiz olur. Temiz siyaset, siyasetin kirlilikten arınması açısından buna ihtiyaç var.”