Dolarda yeni zirve

Güne yükselişle başlayan dolar kuru, yılın yeni zirvesine ulaşarak 18 TL’yi gördü. Dolar en son 21 Aralık 2021’de 18 lirayı geçmişti.

featured

TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayı enflasyon verilerinin ardından döviz kurunda hareketlenme yaşandı. Enflasyon verileri öncesi 17.95 olan dolar, 18 lirayı geçerek 2022’nin rekorunu kırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi temmuzda aylık bazda yüzde 2,37 artarken, yıllık bazda yüzde 79,60 oldu. Enflasyon verileri sonrası döviz kurunda ise hareketlenme yaşandı.

İç piyasada merakla beklenen enflasyon rakamlarının ardından dolar, 18,0522 TL ile 2022’nin zirvesine çıktı.

KKM’DEN GERİYE HAZİNEYE ZARAR KALDI

Dolardaki yükselişin önüne geçmek ve TL mevduatı daha cazip hale getirip döviz talebini azaltmak için devreye alınan kur korumalı mevduat (KKM) sistemi ile dolarda bir miktar düşüş görülmüş ve yılın son gününde dolar 13,50 TL seviyesini görmüştü.

Hükümetin ve yandaş basının göklere sığdıramadığı KKM sistemi dolarizasyonu ateşledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık verilerine göre 22 Temmuz ile biten haftada Kur Korumalı TL Mevduat  hesapları 1 trilyon 101.3 milyar TL’ye (62.4 milyar dolar) çıktı. Hazine tarafından Kur Korumalı Mevduat için bu yılın şubat ayından itibaren yapılan toplam ödeme 37.2 milyar liraya ulaştı. Merkez Bankası ise bugüne kadar KKM için ödenen kur farkı tutarını açıklamıyor.
6 aylık vadeli KKM hesabı açtıran şirketlere ilk ödeme ağustosta yapılacak. Toplam maliyet ise 87 milyar lirayı buluyor.

trusd
USD
-0.02%
18,50 TRY
treuro
EURO
-0.12%
18,14 TRY

Dolarda yeni zirve

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Ben esnafım ve ne yazık ki yaptığım iş gereği fatura kesmek zorundayım ödediğim vergi kazancımın yarısına yakın kira elektrik vs masrafları saymıyorum bile.. her neyse benim ödediğim vergiyle bu KKM ödemeleri yapılıyor şirket ve şahıslara.. şimdi iki tane sorum var 1- Vergi vermenin kutsallığı kaldı mı vergimi en az şekilde ödemek için katakulle yapsam hak mı? 2- KKMden para kazanan şirket ve şahısların kazancı hak mı? (Ben kendi adıma helal etmiyorum) bu sorularıma ister mantık ister din ister insani pencereden bakıp ta cevap veren var mı?

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!