‘Dönekliğin’ felsefesini yazdı… Nagehan Alçı: Eğer Erdoğan olmasaydı…

“Dönek” olmadığını “Bir düşünce ekolünü benimseyen kişiler bir yerden başka yere yolculuk yapabilir” sözleriyle ispatlamaya çalışan Nagehan Alçı, Çetin Altan ve Taha Akyol örneklerini verdi. Erdoğan'ı ve FETÖ kumpas operasyonlarını savunduğu dönemin arkasında duran Alçı, “Erdoğan olmasaydı bu ülkede generallerin vesayetinin bitmeyeceğine inanıyorum” dedi.

featured

“Askeri vesayete karşı” bir dönem AKP’nin ve FETÖ’nün hararetli savunucusu Nagehan Alçı’nın “Osman Kavala ve Hakan Altınay’a zulmeden, rakiplerine siyasi yasak getiren bir siyasi tarafta bulunamam; bunları alkışlayan bir AK Parti’den yana olamam” sözleri tartışma yaratmış, “Nagehan Alçı gemiden atladı” yorumlarına neden olmuştu. Alçı sözleri sonrası gelen yorumlara “dönme” ve “döneklik” üzerine felsefe yaparak yanıt vermeye çalıştı.

“Ben bir liberal-demokratım. Aslında bu temel çizgim hiç değişmedi” diyen Alçı, “Türk medya ve düşünce tarihinde benimsediği fikir ekolünü ve doktrini değiştiren, meşhur tabirle ‘dönen’ çok sayıda yazar olmuştur” ifadelerini kullanarak Çetin Altan ve Taha Akyol örneklerini verdi.

‘BAŞKA YERE YOLCULUK YAPABİLİRLER’

Alçı “Döneklik, menfaatçilik ve oportünizme dair” başlıklı yazısında şunları kaydetti:

“Bir düşünce ekolünü benimseyen kişiler bir yerden başka yere yolculuk yapabilir. Hiçbir fikir ekolünü benimsemeyen ve bağlı bulunduğu medya patronunun ticari menfaatlerine veya politik liderin manevralarına bağlı olarak bir oraya bir buraya sürüklenen kişiler ise “dönek” dahi olamazlar. Çünkü onların benimsediği bir düşünce ekolü yoktur. Ne sosyalizmi, ne liberalizmi, ne milliyetçiliği, ne İslamcılığı bilirler hatta en kolayından sığınıverdikleri Atatürkçülüğü bile konjonktüre göre bırakıverirler…

ERDOĞAN’IN YANINDAYDIM

Liberal-demokrat perspektifle baktığımda dönemin askeri vesayet güçleriyle AK Parti ve özellikle Recep Tayyip Erdoğan arası mücadelede tarafsız kalmam mümkün değildi. Postalların tarafını tutmak kendime ihanet olurdu. Elbette askeri vesayetin tasfiyesi bağlamında Erdoğan’ın yanındaydım. Hala da Erdoğan olmasaydı bu ülkede generallerin vesayetinin bitmeyeceğine inanıyorum.

‘ELBETTE O DÖNEM BU DOĞRU ÇİZGİDEYKEN DE HATALARIM OLMUŞTUR’

Zaten bana olan temel nefret bu dönemden ve bir de çözüm sürecini hararetle desteklememden kaynaklanıyor. Elbette o dönem bu doğru çizgideyken de hatalarım olmuştur. Ama benim kafama silah da dayasanız “Bu ülkede bir Ergenekon çetesi hiç yoktu, askeri vesayet yoktu” diyemem. Kürt meselesi yoktur diye bugün de diyemem. Hala ülkenin en yakıcı sorunu Kürt meselesi.

ERDOĞAN OLMASAYDI…

2013’ten sonra ise Kemalizm adına vesayeti ve darbeciliği meşru gören bu Ergenekon kafasının yerine Fetullahçılar geçmek istedi. Karşımıza Ergenekon vesayeti yerine sivil hükümeti devirmek isteyen bir FETÖ vesayeti gerçeği çıktı. O zaman da çok sert şekilde FETÖ ile mücadeleye başladım. Liberal-demokrat olmanın gereği buydu. 2013-16 arası Gülenizmin yanında duran demokrat bildiğimiz isimler büyük hata yaptılar. O sebeple 2013’ten sonra AK Parti totaliter oldu ve ben de ayrıldım diyenleri haklı bulmuyorum. Bu, bilerek ya da bilmeyerek Fetullah Gülen’in arzuladığı çizgide olmak demekti ve bence büyük yanlıştı. Nitekim ulusalcılar ile beraber hala bana en çok saldıranlar Fetullahçılar. Çünkü FETÖ ile 2013-16 arası çok ciddi mücadele etmiş bir yazarım. Tayyip Erdoğan gibi bir lider olmasaydı devletin içinden Gülenizmin tasfiyesi de asla mümkün olamazdı.”

‘Dönekliğin’ felsefesini yazdı… Nagehan Alçı: Eğer Erdoğan olmasaydı…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. Kim ne yapsin seni de kafana silah dayasin. Geri odemesiz avanta villa kredisi yeterli.

  2. 15 Mart 2023, 17:12

    ‘Döndüm ama hele bir sor niye döndüm’ yazısı olmuş. Kontrollü dönüş yapıyor aklınca…

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!