Drogba’dan ‘aşı’ tepkisi: Afrika bir test laboratuvarı değildir

Drogba, Fransız televizyonunda yer alan 'koronavirüs aşısının Afrika'da denenebileceği' yönündeki ifadelere tepki gösterdi.

Drogba’dan ‘aşı’ tepkisi: Afrika bir test laboratuvarı değildir

Cochin Hastanesi Yoğun Bakım Servis Şefi Prof. Dr. Jean Paul Mira ve Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü (INSERM) Araştırma Direktörü Prof. Dr. Camille Locht, Fransa’nın LCI kanalındaki canlı yayına katıldı. Tüberküloz tedavisinde kullanılan BCG aşısının koronavirüs hastalarında denenmesi hakkında yorum yapan ikili, araştırmaların Afrikalılar ve hayat kadınları üzerinde denenmesine yönelik skandal açıklamalarda bulundu.

SKANDAL AÇIKLAMALAR

Prof. Dr. Mira, aşının kimler üzerinde uygulanması gerektiği konusuyla ilgili olarak, “Bu araştırmaları tıpkı AIDS araştırmalarında olduğu gibi, maskenin, tedavinin, yoğun bakımın olmadığı Afrika’da veya hayat kadınları üzerinde deneyemez miyiz? Çünkü onlar daha fazla hastalanmaya yatkın, korunmuyorlar” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Locht ise bu görüşe destek vererek, “Haklısınız. Zaten bu araştırmanın paralelinde Afrika’da bir araştırma yapmayı düşünüyoruz” dedi.

DROGBA’DAN SKANDAL İFADELERE SERT TEPKİ

Fildişi Sahilli eski futbolcu Didier Drogba, Fransız televizyonunda yer alan “yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının Afrika’da denenebileceği” yönündeki ifadelere tepki gösterdi.

Drogba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ifadelerin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Afrika bir test laboratuvarı değildir. Bu alçaltıcı ve ırkçı ifadeleri şiddetle kınıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Afrikalıların kobay olarak görülmesinin “iğrenç” olduğunu belirten Drogba, Afrikalı liderlerin vatandaşlarını koruması gerektiğini kaydetti.

Drogba, “Dünya ekonomisine darbe vuran ve nüfusu kırıp geçiren bu çılgın virüsten kendimizi kurtaralım.” ifadesini kullandı.

DEMBA BA VE SAMUEL ETO’O’DAN DA TEPKİ GELDİ

Başakşehirli futbolcu Demba Ba, “Beyazlar çok üstün olduklarına inandığı için ırkçılık ve hor görmenin olağan olduğu Batı’ya hoş geldiniz” derken, Samuel Eto’o ise Ba’ya yanıt vererek, Mira ve Locht hakkında küfürlü sözler kullandı.