Dünya o ilacı bulamayacak… ABD 3 aylık stokunu satın aldı

ABD, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde umut veren Remdesivir isimli ilacın gelecek 3 aylık bütün stoklarını kendi satın aldı.

Dünya o ilacı bulamayacak… ABD 3 aylık stokunu satın aldı

ABD’nin, koronavirüs tedavisinde kullanılan ‘Remdesivir’ adlı antiviral ilacın neredeyse dünyadaki tüm stokunu satın aldığı belirtildi.

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Liverpool Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Dr. Andrew Hill, “İlaç stoğunun hemen hemen hepsini aldılar, Avrupa’ya birşey kalmadı” dedi.

Buna göre ABD tam 500 bin doz ilaç alarak, başka ülkeleri saf dışı bıraktı.

Bu, Gilead Sciences firmasının Temmuz ayı hedefinin yüzde 100’ü olan 94 bin 200, Ağustos ayındaki üretimin yüzde 90’ı olan 174 bin 900, Eylül ayındaysa üretimin yine yüzde 90’ına denk gelen 232 bin 800 kürün Amerika tarafından satın alınacağı anlamına geliyor. Böylece, dünyanın geri kalanı için en az üç boyunca ilaç bulmak neredeyse imkânsız hale geliyor.

KORONA TEDAVİSİNDE MALİYETİ 2.340 DOLAR

ABD’li ilaç şirketi Gilead Sciences, koronavirüs tedavisi için “acil durumlarda kullanım izni” alan Remdesivir adlı ilacın fiyatını gelişmiş ülkeler için bir kürlük tedavide 2 bin 340 dolar (16 bin TL), ABD’de için ise 3 bin 120 dolar (21 bin 375 TL) olarak açıklamıştı.

Ebolayı tedavi etmek amacıyla üretilen ancak bu konuda başarısız olan Remdesivir, ABD’de koronavirüs tedavisinde onay alan ilk ilaç olmuştu. İlaç ABD dışında Japonya ve Güney Kore’de acil durumlar için kullanım izni almıştı. Avrupa İlaç Kurumu da kıta çapında kullanılması için ilk kez bu ilacı önermişti.