'Ege Ordusu lağvedilsin' talebine Ankara ne dedi?

Almanya Başbakanı Merkel'in Yunanistan'ın adaları silahsızlandırması karşılığında Türkiye'den Ege Ordusu'nu lağvetmesini istediği gündeme gelmişti. MSB yetkilisi, "Bu ikisini birbirinin karşılığı olarak düşünmek dahi akılla, mantıkla izah edilemez” dedi.

'Ege Ordusu lağvedilsin' talebine Ankara ne dedi?

NATO'nun ev sahipliğinde başlayan askeri görüşmeler ve Türkiye ile Yunanistan arasında yapılacak istikşafi görüşme kararıyla Doğu Akdeniz'de zirve yapan gerilim mola vermişti. Bu süreçte Yunanistan ile birlikte Batı bloğundan ilginç bir talep geldiği iddia geldi. Almanya Başbakanı Merkel'in Yunanistan'ın adaları silahsızlandırması karşılığında, Türkiye'den de Ege Ordusu'nu lağvetmesini istediği öne sürüldü.

Bu konuda Ankara'ya resmi bir teklif gelmediği ancak el altından pompalandığı belirtildi.

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, "Ege Ordusu" talebini Milli Savunma Bakanlığı'ndan önemli bir yetkiliye sorduğunu belirtti.

Çekirge'nin yazısının satır başları şöyle:

“Türkiye Ege Ordusu’nu lağvetmeli.”

Nereden geliyor?

Yunan tarafından...

Şu anda resmi bir talep değil...

Ama el altından pompalıyorlar...

Bunun anlamı şudur:

Eğer görüşmeler pozitif bir noktaya doğru giderse, “masayı dağıtmak” için Ege ordusunu kendilerine bir tehdit olarak ortaya koyacaklar.

Dün bu konuyu Milli Savunma Bakanlığı’ndaki önemli bir yetkiliye sordum.

Kapsamlı bir cevap verdi...

AYNI KEFEDE DÜŞÜNMEK...

Özeti şöyle:

En baştan şunu söylemek gerekir: İki husus, aynı kefede düşünülemez. Bir tarafta Yunanistan’ın anlaşmalara tamamen aykırı olarak hukuksuz şekilde adaları silahlandırması, diğer tarafta tamamen ülke savunması için kurulmuş askeri teşkilat yapısının temel taşlarından birisi. Bu ikisini birbirinin karşılığı olarak düşünmek dahi akılla, mantıkla izah edilemez.”

Gerçekten de öyle değil mi?

Sen anlaşmalara aykırı olarak Ege adalarını silahlandır... Cumhurbaşkanın gelsin, silahsız olması gereken adada askerlerle poz versin... Sonra Türkiye’ye Ege Ordusu şartı getir...

Hangi akıl buna inanır...

ADALARA ASKERİ MALZEME YIĞIYOR

Anlaşmalara gelince... Yine MSB yetkilisi aynen şöyle dedi:

Yunanistan Ege’de uluslararası anlaşmalara aykırı davranmaktadır. Adaları 1960’lı yıllardan itibaren anlaşmalara aykırı olarak (1914 6 Büyük Devlet Kararı, 1923 Lozan Antlaşması, 1932 Türkiye-İtalya Antlaşması, 1947 Paris Antlaşması) silahlandırmakta, adalara söz konusu anlaşmalar hilafında ve iyi komşuluk, müttefiklik yaklaşımlarını dikkate almadan asker ve askeri malzeme, silah yığmaktadır. Adaların silahsızlandırılmış statüsünü aşındırmak maksadıyla, adaları içeren tatbikatlar planlamak suretiyle başka ülkeleri de söz konusu hukuk dışı eylemlerine ortak yapmaya gayret etmektedir.”

Arkadaşlar...

Mesele yeterince açık değil mi?

Uluslararası anlaşmaları delen Yunanistan...

Şimdi “yavuz hırsız ev sahibini bastırır kurnazlığı”yla Ege Ordusu’nu gündeme getiren yine Yunanistan...

Peki bunu Yunanistan neden yapıyor?

Onun da cevabını yetkiliden şöyle alıyorum:

Bir yanda hukuksuzluk içinde yıllardır süren ihlal varken, bu yanlış üzerinden başka bir doğruyu hedef almak, kurnazlık ve saldırganlıkla açıklanabilir. Ancak Yunanistan, adaların silahsızlandırılması söz konusu olunca her zaman Ege ordusunu gündeme getirme tavrını maalesef sürdürmekte.”

Bu “maalesef” vurgusu çok şey anlatıyor..."

NATO’DAN BAĞIMSIZ OLARAK KURULDU

Ege Ordusu, 1960'lı yıllarda Yunanistan'da cunta rejimi hakimken, Ankara ve Atina arasında da Kıbrıs gerilimi üst seviyeye çıkmışken, Yunan hükümetinin Ege'deki adaları Lozan'a aykırı şekilde silahlandırmaya başlaması üzerine, 20 Temmuz 1975 tarihinde NATO'dan bağımsız olarak kuruldu.