Ekrem İmamoğlu’ndan MOBESE adımı

featured
service

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiliz Büyükelçi ile balıkçıda yenen yemeğin MOBESE görüntülerinin servis edilmesiyle ilgili avukatları aracılığıyla savcılığa başvurdu. İmamoğlu, MOBESE görüntülerini servis edenler ve 2 gazetenin muhabirinden şikayetçi oldu.

Sözcü yazarı Aytunç Erkin bugünkü yazısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Balıkçıda yenen yemeğin MOBESE görüntülerinin servis edilmesiyle” ilgili soruşturma açılması için şikayet dilekçesi sunduğunu aktardı. Erkin’in yazısına göre, İmamoğlu’nun avukatları, “MOBESE’den sorumlu ve/veya erişimi bulunan tespit edilecek şüpheli veya şüpheliler”, “Milat Gazetesi muhabiri ve Yeni Şafak Gazetesi muhabirinden” şikayetçi oldu. Şikayete konu suç maddeleri şunlar: “TCK 135 yani kişisel verilerin kaydedilmesi, TCK 136 yani verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme, TCK 257 yani görevi kötüye kullanma…”

Dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“… Müvekkil Ekrem İmamoğlu 24 Ocak 2022 tarihinde gün boyunca hem İBB Afet Koordinasyon Merkezi hem de sahada yoğun çalışmalar yapmıştır. Müvekkilin yapmış olduğu çalışmalar esnasında daha önceden planlanmış resmi bir yemeğe katılmasının ardından söz konusu mekanın bulunduğu sokağa araçların giriş ve çıkış anlarına ait MOBESE görüntüleri açık sosyal medya hesaplarından paylaşılmıştır.

“… Amacı suç önlemek, kişilerin güvenliğini sağlamak olan ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kontrolünde sınırlı kişilerin erişimine açık olan bu sistem görev gereklerine aykırı şekilde kullanılmış, bu nedenle müvekkilin mağduriyetine sebep olmuştur. Müvekkile ait görüntüler, görevin kötüye kullanılması suretiyle hukuka aykırı olarak kaydedilmiş ve yine hukuka aykırı olarak başkalarına verilmiştir.

“… Açıklanan nedenlerle şüpheli ya da şüphelilerin tespit edilerek cezalandırılmaları talebi ile şikayette bulunma zorunluluğu doğmuştur. Mevcut kayıtların hangi kişiler tarafından ele geçirildiği ve yayınlandığı tarafımızca kesin olarak bilinmemekte olup, yapılacak soruşturma kapsamında şüpheliler hakkında suç şüphesi oluşması halinde kamu davası açılmasını talep etmekteyiz.”

‘KEYFİ İZLENME VE KAYIT YAPILDI’

Erkin’in yazısına göre, şikayet dilekçesinde, “Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu” kısa adı ile “MOBESE”nin neden ve nasıl kullanıldığı da şu cümlelerle anlatıldı:

“… Suçla etkin mücadele kapsamında MOBESE ve benzeri sistemlere hayati boyutta ihtiyaç duyulduğu noktasında duraksama bulunmamaktadır. MOBESE kamera izlemelerinin çifte fonksiyonu bulunmaktadır.

“… Ceza Muhakemeleri Kanunu madde 140’da sayılan suçların işlendiğine ilişkin kuvvetli şüphe bulunması ve başka türlü delil elde edilme imkanının bulunmaması halinde kamuya açık yerlerdeki faaliyetlerin teknik araçla izlenip kayda alınabileceği hususu suçun önlenmesi fonksiyonudur.

“… MOBESE’nin diğer bir fonksiyonu ise önleyici idare hizmettir. Ancak önleyici idari hizmet amacıyla kullanımında da kanuna dayanmalı, sınırlı alanlarda, belirli süreler ile uygulanmalı ve izlenimin paylaşılmaması unsurları aranmalıdır.

“… Ancak ortada suç işlendiğine ilişkin bir şüphe bulunmamaktayken ve de önleyici idari hizmet için belirtilen unsurlar sağlanmadan keyfi olarak izlenmesi ve kayda alınması söz konusu olup, bu durum sistemin tıpkı somut olayda olduğu gibi (İmamoğlu) hukuka aykırı bir şekilde kullanılması anlamına gelmektedir.

“… Mevcut durum, müvekkilin (Ekrem İmamoğlu) kamu görevlileri tarafından sistematik ve yasa dışı şekilde takip edilip, verilerin kaydedildiği şüphesini oluşturmaktadır.

“… Böyle bir durumun var olup olmadığı var ise sorumluların tespit edilerek haklarında etkin soruşturma yapılması gerekmektedir.”

Öte yandan, Ekrem İmamoğlu da valilik ve emniyete “Görüntü aktarımı bilginiz dahilinde mi?” diye sordu.

İmamoğlu dün, “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu madde 11 (KVKK)” kapsamında başvuruda bulundu. İmamoğlu, Çağlayan Adliyesi’nden posta yoluyla gönderdiği başvurusunda, İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden KVKK kapsamında şu sorulara yanıt istedi:

■ Müvekkile ait hangi kişisel veriler işlenmiştir?

■ Müvekkile ait görüntülerin üçüncü kişilerle paylaşılmasıyla işlenen kişisel verilerin işlenme amacı nedir?

■ Kişisel veriler yurt içi ya da yurt dışında hangi üçüncü kişilere aktarılmıştır?

■ Bu aktarım bilginiz dahilinde mi yapılmıştır?

 

İmamoğlu’ndan dikkat çeken ‘İngiliz büyükelçi’ açıklaması: Hususi bir tarafı var

Ekrem İmamoğlu’ndan MOBESE adımı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 4 ay önce

  Neden kendisinden kimse şikayetçi olmuyor, İngiliz sefiri ile ne konuşuyordun diye!

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  Hukuken doğru bir adım ancak bu sürat ve kararlılığı zemheri kışın ortasında Istanbullu rezil olurken 3 saat elin buyukelcisiyle keyif yaptığını milleti ofsaytın kralına kendisini de imarsız bir çocuk durumuna düşürmeden gösterecekti…

  Cevapla
 3. 4 ay önce

  Mesele nerede, ne zaman, ne yediğiniz değil efendi; kimlerle, neden yemek yediğinizdir. İşi sulandırmayınız. İngilizle ne hususi işiniz olur? Londra belediye başkanı da bizim elçimizle gizlice buluşup yemek yiyebilir mi? Yerse hususi olur mu? Olursa ne olur?
  Yer misiniz yemez misiniz?

  Cevapla
 4. 4 ay önce

  Boşuna debelenme İmamoğlu. Seni cumhurbaşkanı yapmayacağız. Sen daha Belediye başkanlığı yapamıyorsun. Zaten niyetin de o değil. Gözlerindeki o açlık ve hırs, senin amacının millete hizmet değil, kendine itibar ve mevkii kazandırmak olduğunu bas bas bağırıyor. Ayrıca her İstanbul Belediye başkanlığı yapan Cumhurbaşkanı olacak diye bir kural da yok. RTE’nin yolundan gitmek gibi bir hevesin var. Ancak bu millet aynı kazığa tekrar oturmaz.

  Cevapla
 5. 4 ay önce

  Harç bitti yapı paydos. Klavuzu KK olanlar için Ekmeleddin ve İmamoğlu çok bile. Gereksiz bir yemeği olmayacak bir zamanda iptal etmemişsin, yalan söylemişsin. Az buçuk utanması olan susar bir süre ortalıkta gözükmez. O kadar yüzsüz, öngörüsüz ve beceriksiz ki yalan söylemesini bile beceremiyor. Adeta benden bir şey olmaz diye hala mobese vs diye ortalarda dolaşıyor. Bu millet bu kadar olumsuz sıfatı taşıyan birini CB yapmaz. Oylarına sahip çıkmayanlar için gece yarılarına kadar gönüllü sandık bekçiliği yaptığım zamanlar haram olsun.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!