Elon Musk’tan Fed’e faiz uyarısı

Milyarder Elon Musk, ABD’de tüketici fiyatları hâlâ kırk yılın en yüksek seviyelerinde seyrediyor olsa da deflasyon konusunda endişelenmeye başlanması gerektiğini söyleyerek Fed’e “faizlerin indirilmesi” uyarısında bulundu.

featured

Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk, ABD enflasyonunun açıklanması sonrası hisse senetlerinin gördüğü satış ile büyük zarar görmesinin ardından Fed’e faizleri indirmesi uyarısında bulundu.

Elon Musk, attığı bir tweette, Federal Rezerv’in enflasyonla mücadelesinden vazgeçmesi ve bunun yerine, aksi takdirde düşen fiyatlar olarak bilinen deflasyon konusunda endişelenmeye başlaması gerektiğini önerdi.

FED’E ÇAĞRI YAPTI

Tesla CEO’su, daha önce de “büyük bir faiz artırımının deflasyon riski taşıdığını” söyledikten sonra, Fed’i Eylül ayında, faiz oranlarını dörtte bir oranında düşürmeye düşürmeye çağırdı.

Musk’ın yüzde 0,25’lik önerisi, yatırım firması Ark Invest’in CEO’su Cathie Wood’un paylaşımlarına yanıt olarak geldi. Wood, kereste, petrol ve bakır gibi birçok önemli emtia fiyatlarının son birkaç ayda 2022 başlarındaki zirvelerinden düştüğünü kaydetmişti.

8,4 MİLYAR DOLARINI BİR GECEDE KAYBETTİ

Musk’ın çağrısı, mevcut ekonomik zemine tam bir tezat oluşturuyor. Salı günü yayımlanan enflasyon verileri beklentilerin üstünde yüzde 8,3 oranında arttığını göstermişti. Sürprizli veri sonrası milyarder hisselerinde 8,4 milyar dolar kayba uğradı.

Elon Musk’tan Fed’e faiz uyarısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!