Emekli Tümamiral Semih Çetin uyardı: Yunanistan ile Doğu Akdeniz’i müzakere etmek büyük hata olur

Emekli Tümamiral Semih Çetin, Yunanistan ile istikşafi görüşmelere başlama kararını değerlendirdi. Çetin, “Normalde bu müzakerelere bile katılmaması gereken Yunanistan -kıyısı yoktur- ile konuyu ikili müzakere etmek büyük hata olur.” ifadelerini kullandı.

Emekli Tümamiral Semih Çetin uyardı: Yunanistan ile Doğu Akdeniz’i müzakere etmek büyük hata olur

VERYANSIN TV

NATO'da devam eden askeri görüşmelerin "ilerleme kaydettiği” yönündeki açıklamaların ardından hem Ankara'dan hem de Yunanistan'dan istikşafi görüşmeler konusunda olumlu sinyaller gelmişti. 

Bu kapsamda iki ülke de istikşafi görüşmelere hazırlanırken uzmanlardan “gündemde Doğu Akdeniz olmamalı” uyarıları geliyor. 
 

Balyoz kumpasıyla 44 ayını hapiste geçiren emekli Tümamiral Semih Çetin sosyal medya hesabı twitterdan yaptığı açıklamada önemli bir uyarı yaptı. 

DİPLOMATİK ÇÖZÜM: KIYIDAŞ ÜLKELERİN KATILIMI

Çetin “Doğu Akdeniz yarı kapalı bir denizdir. Bu nedenle deniz yetki alanları kıyıdaş tüm ülkelerin katılımıyla belirlenmelidir. Diplomatik çözümden kasıt budur. Normalde bu müzakerelere bile katılmaması gereken Yunanistan -kıyısı yoktur- ile konuyu ikili müzakere etmek büyük hata olur.” İfadelerini kullandı.