Enver Aysever'den Cumhuriyet gazetesinde Demirtaş reklamı

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, Cumhuriyet gazetesine konuştu. Hükümetin sözde çözüm sürecine verdikleri destekten pişman olmadıklarını savunan Demirtaş, yeni açılım çağrısı yaptı. Demirtaş, Erdoğan düşmanlığı üzerinden muhalefeti birlik olmaya çağırdı.

Enver Aysever'den Cumhuriyet gazetesinde Demirtaş reklamı

VERYANSIN TV

"Terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" gibi suçlamalardan yargılanan ve çeşitli cezalar alan Selahattin Demirtaş, Can Dündar yönetimindeki Cumhuriyet gazetesinin en gözde isimlerindendi.

Dündar ekibi ayıklansa da Enver Aysever, Demirtaş sevgisini Cumhuriyet sütunlarına taşımaya devam ediyor.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Aysever'in sorularını yanıtladı.

Sorular arasında ne Diyarbakır'daki annelerin eylemi, ne PKK'nın sivilleri hedef alan saldırılar vardı.

Aysever, Demirtaş'a "açılım "barış" sürecinde kandırıldınız mı?", "Türkiye’nin güçlü bir sosyalist harekete ihtiyacı var mıdır?" gibi sorular sordu.

Demirtaş da milliyetçiliği hedef aldığı yanıtlarında "çözüm sürecini" savundu, "tüm sol ve sosyalist hareketlerin birleşerek kuracakları bir “sol blok” ile ortak mücadeleye girişebilmeliyiz." dedi.

"Millet ittifakı" ile ilişkisi sorulan Demirtaş, "Mevcut sistemde, işbirliği veya ittifak yapılmadan hiç kimse cumhurbaşkanı seçilemez. Elbette ki her partinin rolü ve vizyonu önemlidir. Ancak temsil niteliği ve niceliği bakımından HDP olmadan hiçbir ittifak başarılı olamaz, Türkiye’nin temel sorunlarını çözemez." dedi.

KENDİNİ GEORGE FLOYD'A BENZETTİ

Daha önce "Apo'nun heyleini dikmekten" bahseden Demirtaş, Kürt milliyetçisi olmadığını iddia ederek şunları söyledi:

"Bize Kürt milliyetçisi denildiğinde kendimi George Floyd gibi hissediyorum. ABD’deki siyahlar eşitlik istedikleri için ne kadar milliyetçiyse Türkiye’deki Kürtler de o kadar milliyetçidir işte. Ve lütfen kimse, Floyd’un boynuna diziyle basan polisin hizasından bakmasın konuya. Bir defacık olsun eğilip asfalta yatırılmış Floyd’un hizasından ve gözleriyle bakmaya çalışsın. O zaman bizi daha iyi anlayacaklardır."