ABD’li senatörden Ankara’ya ‘Esad’ teşekkürü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li senatör Lindsey Graham'ı kaldığı Peninsula Otel'de kabul etti. Graham, 'Suriye'nin kuzeydoğusunda IŞİD'e karşı ve Beşar Esad'ın askeri olarak kazanmaması için sağladığı destek vazgeçilmezdir' dedi.

ABD’li senatörden Ankara’ya ‘Esad’ teşekkürü

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu kapsamında ABD‘de olan ikili arasında görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Senatör Graham, ABD Başkanı Donald Trump’a yakınlığıyla biliniyor.

BM 74. Genel Kurulu çalışmalarının üst düzey toplantılarında aralarında çok sayıda önemli devlet başkanı ve başbakanların da bulunduğu heyet liderlerinin yapacağı konuşmaların dışında, liderlerin katılacağı üst düzey zirveler de düzenlenecek.

Erdoğan’a ise eşi Emine Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da ABD’ye eşlik ediyor.

GRAHAM’DAN AÇIKLAMA

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ‘Suriye’nin kuzeydoğusunda IŞİD’e karşı ve Beşar Esad’ın askeri olarak kazanmaması için sağladığı destek vazgeçilmezdir’ dedi.

Güney Carolina Senatörü Graham, Birleşmiş Millet (BM) 74. Genel Kurulu kapsamında New York’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

AA muhabirine görüşmeyi değerlendiren Graham, Erdoğan ile Suriye’deki gelişmeleri ve F-35 programını ele aldıklarını ifade etti.

Görüşmenin çok iyi geçtiğini vurgulayan Lindsey Graham, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin, Suriye’nin bir arada tutulması noktasında, Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ’a karşı ve Beşar Esad’ın askeri olarak kazanmaması için sağladığı destek vazgeçilmezdir. En önemlisi ise Türkiye, İdlib’de yaşayan 4 milyon insanın katledilmesini engelliyor. Türkiye ile daha stratejik bir ilişki kurma noktasında umutluyum; ayrıca Türkiye’nin F-35 programına geri dönmesi ve belki serbest ticaret anlaşması yapılması oldukça önemli. Türkiye sadece Suriye değil, tüm bölge için çok önemli bir müttefik.”

ERDOĞAN TRUMP İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Erdoğan, ABD’deki temasları kapsamında Başkan Donald Trump ile bir telefon görüşmesi yaptı. İletişim Başkanlığı’nda edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile bir telefon görüşmesi yaptı. Başkanlık seçimi kampanyası gezisinde bulunan Trump’la yapılan görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı. Öte yandan, New York’taki temaslarına devam eden Erdoğan, ABD Müslüman toplumunun temsilcileriyle yemekte bir araya geldi. Erdoğan’a programda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşlik etti.