Canlı yayın bekliyorduk Telegram'dan geldi... Erdoğan: Ben de aşı oldum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Şehir Hastanesi'nde Kovid-19 aşısı yaptırdı. Herkes canlı yayın beklerken, Erdoğan Telegram hesabından "Ben de aşı oldum" mesajını paylaştı ve aşı olurken çekilmiş fotoğraflarını yayınladı. Erdoğan, "Yaklaşık 25-30 milyon doz daha gelecek, bunu sürdürelim istiyoruz" dedi.

Canlı yayın bekliyorduk Telegram'dan geldi... Erdoğan: Ben de aşı oldum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Şehir Hastanesi'nde Kovid-19 aşısı yaptırdı. Aşılama canlı yayınlanmazken, Erdoğan Telegram hesabından "Ben de aşı oldum" diye duyurdu.

Erdoğan ayrıca Telegram hesabından "Başarıyla devam eden aşı programımız dahilinde şu ana kadar 254 bin sağlık çalışanımız ilk doz aşılarını oldu. Ben de onlara katılarak aşılandım. İnşallah çok kısa süre içinde tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun" sözleriyle aşı olduğu ana ilişkin fotoğraflar da paylaştı. 

AKP MKYK ÜYELERİ DE AŞI OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastane çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada AKP MKYK üyelerinin de kendisiyle beraber Kovid-19 aşısı yaptırdığını bildirdi.

25-30 MİLYON DOZ DAHA GELECEK

Erdoğan ayrıca özetle şunları söyledi:

-Öncelikle Ankara Şehir Hastanemiz olarak tüm personeliyle başhekimiyle, doktorlarıyla, hemşireleriyle burada büyük bir mücadeleyi sürdürdüler. Ve aşılarımız gelir gelmez bakanımız ‘ilk aşıyı ben yaptıracağım’ dedi ve dün ilk aşıyı yaptırdı.

- Tüm başta siyasi liderler olmak üzere, tüm milletvekillerimiz olmak üzere bu kampanyayı güçlü kılma noktasında onların da belirlenmiş olan aşılanma noktalarında aşıyı teşvik ederlerse çok çok isabetli olacağına inanıyorum.

- 25-30 milyon doz aşı daha gelecek. Süratle bunu sürdürelim istiyoruz. Bu kampanyayı nerelerde sürdüreceğimizi de Sağlık Bakanlığımız belirlemiş durumda.

256 BİN KİŞİ KOVID-19 AŞISI OLDU

-Bu süreçte ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Şu anda hastanede yatanlara rabbimden şifalar diliyorum. Tüm yakınlarına sabırlar diliyorum. Tüm sağlık çalışanlarına bu süreçte ortaya koydukları performans nedeniyle şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

- 256 bin kişi şu ana kadar aşı oldu. Demek ki müraacatlar iyi ve hastanelerimizdeki performans da bayağı iyi. Bütün doktorlarımız, hemşirelerimiz yoğun bir performans ortaya koyuyorlar.

- Aşı için belirlenen süreç de düşük. Baya hızlı olunuyor. 5 dk aşı, 15 dk da istirahat. Böyle bir süreç içerisindeyiz...

- Çin aşısı dışında çalışmalar var. Almanya ile irtibatlarımız var. Kendi çalışmalarımız var. İnşallah nisan, mayıs gibi devreye girecek. 2. doz aşıyı 28 gün sonra olacağım.

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da açıklamalarda bulundu. Fahrettin Koca şunları söyledi:

Kaybettiklerimiz oldu. Ben kaybettiklerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu salgından kurtulabilmenin en önemli yolunun aşı olduğunu biliyoruz. O nedenle vatandaşlarımızın sırası geldikçe mutlaka olması gerektiğine inanıyorum. Bu salgından kurtulabilmenin en önemli yolunun aşı olduğunu belirtmek istiyorum.

Sistemde bugün canlı olarak Türkiye'de ne kadar aşı yapıldığını göstermiş olduk. Dünyada bu kadar ilk gün aşı yapan ve canlı olarak yayınlayan başka ülke var mı bilmiyorum. Bu süreci şeffaf bir şekilde götüreceğimizi belirtmek istiyorum. Ayrıca iller bazında da ne kadar aşının yapıldığını göstermek istiyoruz.