Erdoğan ile Putin arasında Karabağ görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova'da Dağlık Karabağ konusunda yapılan üçlü toplantıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bilgilendirdi.

Erdoğan ile Putin arasında Karabağ görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasındaki 'Dağlık Karabağ' görüşmesi Moskova'da yapılmıştı. Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada çalışma grubu kararı alındığı belirtilmişti.

Putin Dağlık Karabağ'da ekonomi ve ulaşım altyapısıyla ilgili sorunların çözümü için üç ülkenin başbakan yardımcıları düzeyinde bir çalışma grubu kuracaklarını ifade etmişti. 

3'lü zirvenin ardından Putin, toplantıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bilgilendirdi.

Kremlin açıklamasına göre Erdoğan Putin ile telefon görüşmesinde, Rusya’nın Karabağ sorununun çözümlenmesi adına ortaya koyduğu çabaları desteklediğini söyledi ve Rusya ile Türkiye’nin eylemlerini koordine etmeyi sürdürmesini istediğini belirtti. Erdoğan bunun, hem bölgenin ekonomik kalkınması hem de karşılıklı olarak yarar getirecek projelerin ilerletilmesi için önemli olduğunu kaydetti.

Görüşmeye ilişkin Erdoğan'dan da açıklama geldi. Açıklama şöyle: 

"Bugün Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik.

Sayın Putin ile görüşmemizde Türkiye-Rusya ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik adımları ele alırken, Dağlık Karabağ konusundaki gelişmeler ile ateşkesin kontrolü ve denetimine yönelik Türk-Rus ortak merkezine ilişkin değerlendirmelerde bulunduk.

Görüşmede, Türkiye'nin bölge istikrarı ve barışı adına açılan yeni dönemde gereken her türlü katkı ve desteği sağlayacağını ifade ettik.

Dağlık Karabağ’da barış gücüne veya gözlem faaliyetine ihtiyaç duymadan birlikte yaşamayı sağlayacak şartları oluşturmak istiyoruz. Bu gerçekleştiğinde de inşallah tüm dünyaya Türk-Rus ortaklığının yapıcı sonuçlarını bir kez daha göstermiş olacağız."