Erdoğan: Ermenistan’ın çapını aşan bir hadisedir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan: Ermenistan’ın çapını aşan bir hadisedir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

-Vaka ve ölüm sayılarının yeniden aşağı yönlü oluşu sevindiricidir. Gayret ve çabayla bu sayıları sıfıra yakınlaştırmalıyız.

-Salgının zirve dönemini geride bıraktık. Milletimizden ricamız bu güzel tablonun sürmesi için dikkati hassasiyeti ve kurallara riayeti elden bırakmamasıdır.

-Burada bir kez daha Ayasofya’nın kiliseden değil müzeden camiye dönüştürüldüğünün altını çizmek istiyorum.

-Gün bu mabedin yeniden özüne dönmesinin sevincini yaşama günüdür.

-Bu milletin değerlerine kültürüne doğrudan saldırmaya cesareti olmayanlar sembollerimizi yıpratarak sinsince kendilerine yol bulmaya çalışıyor. Bunların maksadı kültürel mirası savunmak değil Türk ve İslam düşmanlığına kılıf bulmaktır. Hiç kimse merak etmesin Ayasofya’yı yeniden vakfiyesine uygun haline getirirken kültürel miras vasfını da ecdadın yaptığı gibi koruyacağız.

-Ayasofya'yı yanlış bir kararla da olsa müzeye biz çevirmiştik, camiye de biz döndürüyoruz. Bir yanlışı biz düzeltiyoruz olay bu kadar basit.

-Milletimiz 15 Temmuz’da tarihinin en büyük imtihanlarından birini alnının akıyla vermeyi başarmıştır. Biz milletimizle beraber o gece darbeyi ve darbecileri bitirdik.

-Son saldırı Yukarı Karabağ hattında değil iki devlet arasındaki sınırlarda ve ağır silahlarla olmuştur. Doğrudan Azerbaycan’a yönelik bilinçli bir taarruz olduğunu göstermiştir. Olay Ermenistan’ın çapını aşan bir hadisedir. Türkiye, Azerbaycan hakkına hukukuna topraklarına yönelik her türlü saldırının karşısında yer almakta asla tereddüt göstermeyecektir. Tüm ilişkilerimizi bu doğrultuda seferber etmek boynumuzun borcudur. Tüm imkanlarımızla dost ve kardeş Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz.