Erdoğan-Merkel zirvesi sonrası 'istikşafi görüşme' mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in gerçekleştirdiği toplantı sonrası Ankara'dan “istikşafi görüşme” mesajı geldi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye ve Yunanistan´ın istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğu ifade edildi.

Erdoğan-Merkel zirvesi sonrası 'istikşafi görüşme' mesajı

24-25 Eylül’de gerçekleşecek AB Zirvesi öncesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile üçlü formatta bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELER BAŞLAYACAK MI ?


Görüşme sonrası İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye-AB ilişkileri kapsamlı bir şekilde ele alındığı ve Doğu Akdeniz´deki gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi. Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğu ifade edildi.

‘YUNANİSTAN’IN ATACAĞI ADIMLAR ÖNEMLİ’

Açıklamaya göre, Erdoğan istikşafi görüşmelerin ve diğer diyalog kanallarının canlandırılması noktasında sağlanan mutabakatın nasıl ilerleyeceği hususunda Yunanistan'ın atacağı adımların önemli olacağını belirtti” denildi.

ERDOĞAN’DAN 'KIBRIS' MESAJI

Erdoğan ayrıca, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türkleri dahil, tüm tarafların katılımıyla düzenecek bölgesel bir konferanstan herkesin yararına olacak olumlu ve yapıcı kararlar çıkacağına inandığını söyledi.