'Erdoğan 'uçak filan yok' dedi ya görmeye geldik, 5 tanesi burada duruyor'

THK'nın Etimesgut'taki merkezine giden CHP milletvekilleri THK'nın alanda bekleyen yangın söndürme uçaklarını görüntüledi.

'Erdoğan 'uçak filan yok' dedi ya görmeye geldik, 5 tanesi burada duruyor'

Türkiye orman yangınlarıyla boğuşurken Türk Hava Kurumu'nun (THK) yangın söndürme filosunun hangarda bekletilmesi büyük tepki çekmişti. Tepkilere Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle bunların anlattığı gibi değil. Türk Hava Kurumu'nun uçakları varmış da... Neye göre söylüyorsun bunu? Neyi biliyorsun da söylüyorsun? THK'nin elinde buralarda rahatlıkla kullanabilecek uçak filan yok" ifadelerini kullanmıştı.

Açıklamaya tepki gösteren CHP Milletvekili Ahmet Kaya, milletvekili arkadaşlarıyla birlikte THK Etimesgut İşletme Müdürlüğü'ne gitti.

THK'nin alanda bekleyen uçakları önünde açıklamalarda bulunan Kaya şu ifadeleri kullandı:

"Geçmişte ülkedeki ve çevre ülkelerdeki yangınların imdadına yetişen, oralardaki yangınları söndüren ve ülkelerin başbakanları tarafından ismi Yangın Kuşu konan uçaklarımız vardı. Hepimizin gurur duyduğu, pilotlarıyla, verdikleri hizmetlerle gurur duyduğu uçaklarımız vardı. Şimdi o uçaklarla ilgili bir şaia dolaşıyor. O uçaklar vardı, yoktu, bakımları yapılmamıştı gibi birçok şey konuşuluyor. Bugün bu uçaklar var mı yok mu, ne durumdalar diye tespit edebilmek için Ankara milletvekillerimizle birlikte Türk Hava Kurumu Etimesgut İşletme Müdürlüğü önüne geldik.

Arkadaşlar bakın hemen arkamızda, hani sayın Cumhurbaşkanı dedi ya 'uçak yok' Orman Bakanı dedi ya 'uçak yok', bakın uçakların üstünde Orman Genel Müdürlüğü yazıyor, bakın arkadaşlar Orman Genel Müdürlüğü yazan 5 tane devasa uçağımız, yangın söndürme uçağımız şu an burada atıl vaziyette duruyor.

Buradan soruyoruz, bugün Türkiye cayır cayır yanıyor, ormanlarımız cayır cayır yanıyor, ağaçlarımız yanıyor, kuşlarımız yanıyor, canlılar yanıyor, hayvanlar yanıyor, insanlar yanıyor, evler yanıyor, ciğerlerimiz yanıyor. Durum buyken bu ülke bütün imkanlarını seferber edip bu yangına bir damla su dökebilme gayreti içindeyken bu uçaklar neden burada atıl vaziyette duruyor? Bu ülkeyi yönetenler çıksın cevap versinler. Bu uçaklar neden kullanılmıyor? Bu uçaklar neden kullanılır hale getirilmiyor? Bunun cevabını versinler.

Belediye başkanlarımız o yangın bölgesinde uçak, uçak diye feryat ediyor, ama bizim uçaklarımız maalesef burada atıl vaziyette duruyor. Bu uçaklar bugün kullanılmayacaksa şimdi o yangın bölgesinin üstüne su dökmeyecekse, alevlerin üstüne su dökmeyecekse ne zaman dökecek? Ey ülkeyi yönetenler, bu devlet çok güçlü bir devlet, bu millet çok büyük bir millet ama yönetenler aciz, yönetenler beceriksiz, yönetenler liyakatsiz o nedenle bu uçaklarımız burada çürümeye terk edilmiş durumda. Yazıklar olsun diyorum."