Erdoğan ve Bahçeli istemişti… YKS’de ‘baraj’ düştü

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının ardından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), YKS’de baraj puanlarını düşürdü. Erdoğan, kararı sosyal medya hesabından duyurdu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçten hafta katıldığı canlı yayında üniversite sınavına giren ve 180 puan barajının altında kalan gençlere bir şans verilmesi için çalışma yapılmasını istedi.

YÖK konuyla ilgili çalışmalarını tamamlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. 

Erdoğan da bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

“Genç kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum. Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.

Yapılan bu önemli değişiklikle birlikte üniversite tercih sürecinin tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Genç kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum. Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulanacaktır.

Yapılan bu önemli değişiklikle birlikte üniversite tercih sürecinin tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

BAHÇELİ DE İSTEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de dün sosyal medya hesabından barajın düşürülmesine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. “Bizim bu konudaki görüş ve teklifimiz çok açıktır” diyen Bahçeli, salgın kaynaklı olarak genel başarı düzeyinin düştüğünü, barajın belirli ölçülerde aşağı çekilmesinin yüzbinlerce gencin tercih yapmasına imkân tanıyacağını kaydetmişti. Bahçeli, “TYT baraj puanının 140’a, AYT baraj puanının da 160’a çekilmesi teklif ve temennimizdir. Üniversiteye girmek için mücadele eden, ama salgın gibi mücbir ve zecri hallerden dolayı hedeflediği puanları elde edemeyen gençlerimize sahip çıkalım” demişti.

YÖK BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

YÖK Başkanı Özvar, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) baraj puanının düşürülmesine ilişkin Twitter hesabından açıklamada bulundu. Özvar, “YÖK olarak, 2021-YKS sonuçlarını değerlendirerek yükseköğretim kurumlarımızın mevcut kapasitelerinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla merkezi ve ek yerleştirme işlemleri sonucunda boş kalan kontenjanlar için “ikinci ek yerleştirme” yapılmasını kararlaştırdık. ‘Merkezi ve ek yerleştirme’ işlemlerindeki baraj puanlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek, boş kalan kontenjanlar için yapılacak ikinci ek yerleştirme işlemleri esnasında TYT puanı 140, AYT/YDT puanı 170 ve üzerinde olan adaylar için tercihte bulunma imkanı tanıdık. İkinci ek yerleştirme işlemleri sürecinde TYT puanı 140 ve üzerinde olan adaylar ‘önlisans programlarında, AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar ‘lisans programlarında’ boş kalan kontenjanlara tercihte bulunabilecekler. Kararımız adaylarımız açısından hayırlı olsun” dedi.

Ayrıca konuya ilişkin YÖK’ten yapılan açıklamada ise Yükseköğretim Kurulu’nca 2021-YKS sonuçlarının etraflıca değerlendirildiği, küresel çapta devam eden Covid-19 salgınının Türkiye’deki eğitim ve öğretim alanındaki olumsuz etkileri de dikkate alınarak yükseköğretim kurumlarının mevcut kapasitelerinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla bu kararın alındığı vurgulandı​.

Erdoğan ve Bahçeli istemişti… YKS’de ‘baraj’ düştü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 11 ay önce

  Genç arkadaşlarım, bu konuda daha tecrübeli abilerini dinlesinler. Aksi halde bizim kimimizin dün kaldırıldığı gibi sizler de kandırılacaksınız. Asla buna bağlı olarak oylarınızın rengini değiştirmeyin. Uyanık olun; ki uyanıksınız da; hep öyle kalın!

  Cevapla
 2. 11 ay önce

  Tek amaç suriyelilerin üniversitelere doldurulmasıdïr dokuz eylül üniversitesi olayıyla bağlantılıdır

  Cevapla
 3. 11 ay önce

  Şarkı Sözleri (Lyrics):

  Doldur meyhaneci bir daha doldur
  Beşlira borç aldım paralıyım ben
  Dolusunu getir boşunu galdır
  Bugün sabahçıyım buralıyım ben

  İçipiçip serhoş olmak istiyom
  Sızıp bir köşede kalmak istiyom
  Yaşamayı degil ölmek istiyom
  Bir yarin elinden yaralıyım ben

  Aman meyhaneci doldur ver bana
  Bugün içecegim ben kana kana
  İsmin kaçırandır söyliyeyim sana
  Bütün serhoşların kıralıyım ben

  #aynurhaşhaş #türkü #türkhalkmüziği #türküsarhoşu

  sorumlular: böyle doldurun,…… siyasilerin sorumsuzluguyla doldurmayin…..

  Cevapla
 4. 11 ay önce

  Zaten ortalık üniversite mezunundan geçilmiyor.Tamam herkesin okumaya hakkı var tabi ama hak eden okuyacak sonra işsizim diye binlerce genç açıkta kalıyor.Tam tersi sınırın yükseltilmesi lazım diye düşünüyorum ben.Saygılar.

  Cevapla
 5. 11 ay önce

  Abicim bu ne biçim şarkı, ne bitik adammış be, dibi görmüşsün sanırım.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!