Erdoğan Rusya’da: SU-57’leri inceledi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'da MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nın açılış törenine katılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti için Moskova’da. Erdoğan, ziyaretinde Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak “ANA” ile saat 11.50’de Rusya’nın başkenti Moskova’ya indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova’daki Jukovski Uluslararası Havaalanına Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Moskova’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti kapsamında MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın Açılış Töreni’ne katıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın başkenti Moskova’daki Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda düzenlenen MAKS–2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, programda konuşma yaptı. ( Cumhurbaşkanlığı / Murat Çetinmühürdar – Anadolu Ajansı )

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamalarından satır başları;

Uluslararası havacılık fuarımıza göstermiş olduğunuz yoğun ilgiyi takdirle karşılıyoruz. Ülkemizin büyük potansiyelinin dünya çapında gördüğü takdirin bir işareti olarak algılıyoruz. Rusya, uçak sanayi alanında dünya çapında lider ülkelerden biridir.

Bu işbirliğimizin daha yoğun ve işlevsel olmasını umut ediyoruz. İstiyoruz ki, uluslararası fuarımız alışveriş ve işbirliği için daha fazla ilgi gören bir alan olsun.

Bilim, sanatın ve görkemli bir şovun bir araya geldiği çok önemli bir alandır. Bu fuara geleneksel olarak pek çok yabancı ülkeden katılımcılar iştirak etmektedir. Bu defa da Çin Halk Cumhuriyeti fuarımızın ana partneridir.

‘PUTİN’İ TEKNOFEST’E BEKLİYORUM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “MAKS-2019 fuarının açılışına katılmaktan ve aranızda bulunmaktan onur duyuyorum. Sayın Putin’e nazik daveti için bir kez daha şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. MAKS-2019’u kendi alanının lider fuarlarından biri olarak görüyorum” dedi.

Erdoğan, “Bizim de geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Teknofest de 550 bine yakın ziyaretçiyi ağırlamıştır. 17-22 Eylül’de gerçekleşecek etkinliğimize de 1 milyon katılımcı bekliyoruz. Sayın Putin başta olmak üzere tüm Rus halkını da fuarımıza beklediğimizi söylemek istiyorum. “İstikbal göklerdedir” parolasıyla son dönemlerde havacılık alanında önemli işlere imza atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Havalimanlarının Avrupa’da en çok yolcu ağırlayan havalimanları arasında yer aldığını vurgulayan Erdoğan, “Dünyanın en büyük havalimanlarından İstanbul Havalimanı’nın ilk etabını da açtık. Temennimiz odur ki tam olarak açıldığında yıllık 200 milyonluk bir yolcu gelecektir. Bunun yanında savunma, havacılık ve uzay teknolojilerinde söz sahibi ülke konumuna geliyoruz. İnsanlı ve insansız hava araçları konusunda da kısa sürede önemli yol aldı” dedi.

Erdoğan, “T-29 Atak helikopterimiz pek çok ülkenin envanterine katmak istediği araçlar arasında” dedi.

‘BUNLARI MI ALACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuşmaların ardından fuar alanındaki sergilenen, aralarında 5. nesil Rus savaş uçağı SU-57’nin de bulunduğu uçak ve helikopterler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, beşinci nesil Rus Su-57 savaş uçağını, Erdoğan’a anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘biz bundan mı alacağız?’ sorusuna Putin, ‘alabilirsiniz’ diye cevap verdi. Bu sohbet gülüşmelere neden oldu.

‘ERDOĞAN’A SU-57 VE SU-35’LERİ GÖSTERECEĞİZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus savaş uçaklarının gösteri uçuşlarını izledi. Bu gelişmelerden önce Rusya’dan önemli bir açıklama gelmişti. Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bugün katılacağı Uluslararası Havacılık Fuarı MAKS-2019’da Rusya’nın beşinci nesil Su-57 savaş uçaklarının gösterileceğini söyledi.

Rus Başbakan Yardımcısı Borisov’a, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’nın hemen dışında yer alan Jukovskiy şehrinde düzenlenecek MAKS-2019’a katılacak olan Türk lider Erdoğan’a hangi uçakların tanıtımının yapılacağı sorulmuş, Borisov söz konusu sorular karşısında, “(Erdoğan’a) hem Su-57 hem Su-35’i göstereceğiz” demişti.

Rus Başbakan Yardımcısı bahsedilen uçaklardan birinin Türkiye’ye sevk edilme ihtimaline ilişkin soruya ise, “(Türkiye uçakların) satışlarının yapılıp yapılmayacağı ihtimali gösterime bağlı olacak, birazcık bekleyin” cevabını verdi.