Erdoğan’a Bilkent’te çanak sorular sorulurken İngiltere’de Johnson’a bakın ne soruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilkent Üniversitesi'nde öğrencilerin sorularını yanıtladı. Programa sunucunun övücü sözleri damga vurdu. İngiltere'de ise hastanede çekilen bir fotoğraf olay oldu. Gazeteci Başbakanı karşısına alıp fotoğrafı sordu, geçiştirmeye çalışan başbakan büyük tepki çekti.

Erdoğan’a Bilkent’te çanak sorular sorulurken İngiltere’de Johnson’a bakın ne soruldu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilkent Üniversitesi’nde Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen programda soruları yanıtladı. Programı yöneten CNN Türk sunucusu Deniz Bayramoğlu bir an olsun esas duruşunu bozmazken Erdoğan’a soru sormak yerine onu övmeyi tercih etti. Öğrencilerin kağıda yazdığı sorular içinden Bayramoğlu’nun seçip Erdoğan’a sorduğu sorular ise şöyleydi:
Cumhurbaşkanı olma yolunda olmazsa olmaz nelerdir? 
Dünya tarihinde beğendiğiniz liderler kimlerdir?
Bir gün size Nobel verilmek istenirse ne yaparsınız?
Siyaset açısından elinizi açık ediyorsunuz, bundan hiç çekinmiyor musunuz?

Bu ve benzeri çanak soruların yanında sadece öğrencilerin merak ettiği KYK kredileriyle ilgili soru Erdoğan’a soruldu.

Üniversite öğrencilerinin Cumhurbaşkanı’nı karşılarında bulmuşken yüzde 27 ile rekor kıran genç işsizliği ya da Suriyeliler, kadına şiddet, kamu arazilerinin yandaş vakıflara peşkeş çekilmesi, AKP’den ayrılan muhaliflerin iddiaları gibi güncel meselelerin gündeme gelmemesi şaşkınlık yarattı.

İNGİLTERE’DE BAŞBAKANA SORULAN SORU

Daily Mirror gazetesinden Jack Willment-Barr tarafından çekilen fotoğrafta, Leeds’te bulunan bir hastanede yerde yatan bir çocuk görülüyor ve çocuğun lösemi şüphesiyle hastanede tutulduğu belirtiliyor.

BBC’nin aktardığına göre çocuğun annesi, Daily Mirror’a yaptığı açıklamada, oğlunu geçen hafta içinde hastaneye kaldırdıklarını ve daha sonra durumu daha acil bir başka hasta gelince yatağın ona verildiğini söyledi. Anne, oğlunun yeni bir yatak bulunana kadar yaklaşık dört saat yerde yatmak zorunda kaldığını da ifade etti.

Söz konusu fotoğraf, İngiltere’de sağlık sistemiyle ilgili bütçe kesintileri gibi nedenlerle bekleme süresinin çok uzadığı ve yeterli personelinin bulunmadığı yönündeki şikayetlerin yeniden alevlenmesine neden oldu.

ITV kanalının muhabiri, dün seçim kampanyası sırasında Johnson’la yaptığı mülakatta söz konusu fotoğrafla ilgili de soru sormak istedi.

ITV muhabiri cep telefonundan fotoğrafı göstererek, konuyla ilgili sorular yöneltmeye çalıştığında Johnson, fotoğrafa bakmayıp sağlık sistemine yaptıkları yatırımları sürdürmeleri gerektiğini söyledi.

Muhabirin konuyla ilgili soruları devam ederken, Johnson telefonu alarak cebine attı. Muhabir de “Sayın Başbakan telefonumu cebinize attınız” dedi.

Johnson’ın gazetecinin sorusuna tepkisiz kalması İngiltere’de büyük tepkilere neden oldu. Görüntüler bugün en çok konuşulan konular arasına girdi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock hastaneyi ziyaret ederek yaşananlardan dolayı özür diledi.