Erdoğan’dan Ahmet Kaya çıkışı: ‘Beyaz Türkler ona neler yaptı!’ Peki o gece neler yaşandı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ailesinin olur vermesi durumunda Ahmet Kaya'nın mezarını Fransa'dan getirmek için adım atmaya hazır olduklarını söyledi. Erdoğan, “O, bu toprakların insanı. Ona yapılanları, o geceyi unutmamız mümkün değil. Kusura bakmayın, bazıları kızıyor ‘niye öyle diyorsun’ diye ama bu beyaz Türkler var ya; neler yaptılar malum." Peki o gece neler yaşandı? Erdoğan'ın "Beyaz Türkler" dediği kimlerdi?

featured

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Endonezya’da Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

AHMET KAYA’NIN MEZARININ NAKLİ

Şair, yazar ve fikir insanı Sezai Karakoç ve sanatçı Ahmet Kaya’nın vefat yıldönümü olduğu ve haklarındaki düşüncesi sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Her ikisine de Allah rahmet eylesin. İki gün önce de Ahmet Kekeç kardeşimin vefat yıldönümüydü. Onu da rahmetle anıyorum. Tabii Sezai Karakoç zaten sürekli olarak şiirlerini okuduğumuz, terennüm ettiğimiz bir üstadımız. Ahmet Kaya da ben cezaevine girerken Yedikule’de Kazlıçeşme’de yapılan programa gelmişti. Bu anlamlı günümüzde onun orada yaptığı konuşma, söylediği parçalar hakikaten unutulmazdı. Ben tabii istedim ki nakli kubur yapmak suretiyle Fransa’dan alalım, burada defnini yapalım. Aile olumlu yaklaşmadı, onun için getiremedik. Yoksa o, bu toprakların insanı.

‘O GECEYİ UNUTMADIK’

Ona yapılanları, o geceyi unutmamız mümkün değil. Kusura bakmayın, bazıları kızıyor ‘niye öyle diyorsun’ diye ama bu beyaz Türkler var ya; neler yaptılar malum.

Normal zamanda ‘Ahmet Kaya şöyle, Ahmet Kaya böyle’ Peki o gece yaptığınız ne? Neler demediler ki? Biz bir kez daha rahmet diliyoruz. Ama bizim nakli kubur teklifimiz hala masadadır. Bu teklifin değerlendirilmesiyle buna göre bir adım atılabilir. Çünkü bu topraklar, onun toprağıdır. Yeter ki aile bu konuda kararını versin ve adımı da ona göre atarız. Çünkü bu ülkede sevenlerinin olduğu kadar herhalde Fransa’da seveni olmaz.”

O GECE NELER YAŞANDI?

Her sene düzenlenen ve sanatçılara ödüllerinin takdim edildiği Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreninin tarihi 11 Şubat 1999 olarak açıklanmıştı. Ahmet Kaya ve eşi Gülten Kaya da davetliler listesindeydi çünkü Ahmet Kaya da o gece bir ödül alacaktı.

Ödülünü almak için sahneye çıkan Ahmet Kaya, kısa bir konuşma yaptı. Bu konuşma salonda infial yarattı. Kaya şöyle konuşmuştu: “Ben bu ödül için İnsan Hakları Derneği’ne, Cumartesi Anneleri’ne, tüm basın emekçileri ve tüm Türkiye halkına teşekkür ediyorum. Bir de bir açıklamam var: Şu anda hazırladığım ve önümüzdeki günlerde yayımlayacağım albümde bir Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve bu şarkıya bir klip çekeceğim. Aramızda bu klibi yayınlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum, yayınlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını bilmiyorum.”

Konuşmasını bitirip şarkısını söylemeye geçmeden salonda tepkiler yükseldi. Şarkısı bittikten sonra Ahmet Kaya şu cümleleri söyleyerek yerine oturdu: “Yuhalayan arkadaşlara da teşekkürler. Biz yaşamımız boyunca Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü savunduk ama Kürt halkının realitesini kabul etmeyen insanların da kafasından inmeyeceğiz, bu böyle biline.”

Ahmet Kaya yerine geçtiğinde ortalık çoktan karışmış, insanlar ayaklanmışlardı. Kaya’yı ve ailesini korumak isteyen Mehmet Aslantuğ ve Savaş Ay aynı masadaydı. Garsonlar da etten duvar ördü.

Basın mensupları yeniden Ahmet Kaya’ya mikrofon uzattıklarında şöyle konuştu:

“Ben güzellikle ve dostlukla söyleme çalıştım ama insanlar nasıl algılarsa algılasınlar, benim kimliğimi kimse benden alamaz; bu böyle biline. Yani ben, yıllarca bunu söyledim. Kürt ve Türk halkları kardeştir ve yıllarca da böyle kalacaktır. Ve ben yıllarca Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü savunduğumu söyledim. Binlerce yıl daha bölünmeyeceğini savunuyorum ama Kürt realitesini sahiplenmek ve kabullenmek zorundadır bu ülke, bunu söylüyorum. Bu kadar.”

Bu esnada sahneye Padişah şarkısı söylemek üzere çıkan Serdar Ortaç, şarkının sözlerini “Bu devirde kimse sultan değil, hükümdar değil, padişah değil/ Atatürk yolunda tüm Türkiye/ bu vatan bizim/ ellerin değil” şeklinde değiştirmişti.

Bu şarkıdan sonra mikrofondaki Serdar Ortaç ile hep bir ağızdan salonda 10. Yıl Marşı söylenmeye başlandı. Bu sırada gerginlik had safhaya ulaştığı ve Ahmet Kaya’nın masasına çatal bıçak atılmaya da başlandı. Ardından Reha Muhtar’ın teklifiyle tüm sanatçılar sahneye çıkarak hep birlikte “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısını söylemeye başladılar.

10. Yıl Marşı bittikten sonra Ahmet Kaya ve Gülten Kaya, Magazin Gazetecileri Derneği çalışanlarının yardımıyla mutfak kısmından çıkabildiler.

Bu olayın ardından Ahmet Kaya Fransa’ya gitti ve 1 yıl sonra, 6 Kasım 2000 tarihinin sabahında geçirdiği kalp krizi sonucu Paris’te hayatını kaybetti. (onedio.com)

İşte o anlar…

Erdoğan’dan Ahmet Kaya çıkışı: ‘Beyaz Türkler ona neler yaptı!’ Peki o gece neler yaşandı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

21 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Küfrü icat eden olsa olsa böyle bir durumda icat etmiştir. Küfretmeden ne yazılabilir ki buraya? Ağzını bozmadan yazılabilecek her sözcük eksik, her cümle kifayetsiz… Bence yoruma kapatın bu haberi.

 2. 2 hafta önce

  Ahmet Kaya bebek katilini desteklerken ırkçılık yaptığın Türkler onun karşısında duruyordu

 3. 2 hafta önce

  Beyaz meyaz bahane. Bu kafaların esas düşmanı Türk milleti ve Türk kavramı. Ayinesi iştir kişinin.

 4. 2 hafta önce

  Beyaz Türkler, Siyah Türkler, Kırmızı Türkler ve diğer Türklere hep birlikte Türk Milleti denir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve bütün makamlarının sahibi Türk Milleti’dir.

 5. 2 hafta önce

  Bu 2.açılım anlamına gelir.

 6. 2 hafta önce

  Kendini sanatçı olarak sayan o koşar ne olduğu belirsiz şahıs var ki, onlardan hoşlanmamak için illa beyaz Türk olmaya gerek yok ki…
  Bir de ben bugüne kadar daha hiç bir yerde bir beyaz Türk ile karşılaşmadım. Bu dediğiniz yeti gibi bir şey mi?

 7. 2 hafta önce

  Teröriste yapılan herşey az bile

 8. 2 hafta önce

  “Beyaz Türk” kelimesi ile kime küfrettiginin farkinda degil herhalde – evinde Türkbayragi olan herkez bu lafa alinir ve sandikta unutmaz. abd/avrupa seni lider olarak bu ülkede tutamaz – istedigin kadar hdp/bölücüler ile gecinmeye calis ….

 9. 2 hafta önce

  Ahmet Kaya teröristti. Bu vatan sahipsiz değil.Teröristleri şirin gösterenler yarın yargı önünde hesap verecek. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner.

 10. 2 hafta önce

  Atatürk’ün kurduğu Laik Cumhuriyetten, bilimden, vatanseverlikten yana, memleketin en ufak çakıl taşına, ormanına, kıyısına, denizine, deresine, suyuna, karıncasından kedisine köpeğine, hayvancılığına, tarımına, fındığına, çayına, buğdayına, ekmeğine sahip çıkan; şeriatçıya, tarikata, turikata, bölücü çakala çukala, şalvarlı, takkeli, çarşaflı gericiye, eğitimin milli olmamasına çapsız tarikat ehline bırakılmasına, satılmış liberale, ileri sözde solcuya, devletin kasasının soyulmasına, milletin yarı aç gezmesine, ülkenin kaynaklarının yandaşlara aktarılmasına, Ege Denizi’ndeki adaların Yunana verilmesine, Amerika denen canavarın şamar oğlanı olmaya, işine geldiğinde açılımcı, işine gelmediğinde kaçılımcı rolü yapan döneklere karşı çıkan, kalbi en başta vatanı, milleti için atan, yegane lideri Mustafa Kemal Atatürk olan Türklere beyaz Türk deniliyorsa ben beyaz hem de kar beyaz Türküm. Bununla da gurur duyuyorum. Döndürün bakalım döndürebilir misiniz yolumuzdan?

 11. 2 hafta önce

  Keşke bugün de bölücü zihniyettekilere karşı aynı ortak tepki verilebilse. Fikri yapıları ve yaşam tarzları yönünden pek de benimsemediğimiz insanlar o gün aynı ortak tepkiyi vererek millet ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şuurunun nasıl olması gerektiğini göstermişlerdi.

 12. 2 hafta önce

  istiklalde bomba patlattilar, coluk cocuk oldurduler. Beyim mezar tasiyacak, ustelik pkkliara konserler duzenleyen bu sahsin mezarini. Cunku baska yapacak ve dusunecek konu yok. Herkes de saniyor ki bu adam cok onemli isleri dusunuyor. Reyzo efendi, hala feto yillarindasin. Cok merakliysan daha iyi bir tavsiyem var, kulliyenin bahcesine tasi, ailesi onay verirse tabiki. Kamu alani ikisi de.

 13. 2 hafta önce

  beyaz turk dedigin ve daha sonra capsizliklari ortaya cikan, ozurler ustune ozurler dileyen sahislarin hepsi simdi senin saray sofranda beytul mal yiyorlar. Gundem degistirmeye calisma, cunku gerek yok. Secimler yaklasti, atom bombasi da patlasa gidiyorsun bu sefer.

 14. 2 hafta önce

  Eli keleşli terörist ile eli sazlı terörist arasın da pek fark yok gözüm de ve bu 2. açılımın ayak sesleri

 15. 2 hafta önce

  Adalet Bakani heyetle yeni anayasa için HDP yi ziyaret etti,taksimde patlama oldu ve patlamanın içine MHP yi De sokmaya çalıştılar,rte nin Diyarbakır konuşması, Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden babasını görmeye Diyarbakır a getirilmesi,hiç yeri yokken Ahmet Kaya aciklamasi…tekrar açılıma ve çözüme başlanildigini gösteriyor..Tabii bu arada İsrail yeniden büyükelçi atadı,netenyahuya hükümeti kurma görevi verildi. Bütün bunlar İsrail’in kaldığı yerden akp yi kıskaca aldığını gösteriyor.Rte bunun karşılığında seçimi kazanmayı ve ekonomiyi düzeltme sözü almış gibi duruyor.Burada MHP nin ve Bahçeli’nin ve Perinçek’in dikkatli olması,Millet ve memleketin selameti için şart.Aksi durumda RTE kazanmak için herşeyi gözden çıkarmış gibi görünüyor…

 16. 2 hafta önce

  Vallahi birileri apoyu özlemiş.

 17. 2 hafta önce

  Ağam bizimle eylenir

 18. 2 hafta önce

  Ahmet Kaya sütten çıkmış ak kaşık değildi.Fetöcülerle,jet Fadıl’la bile iş tutmuştu bir dönem.Seçimler yaklaşıyor amaç şahsıma prim yaptırmak.

 19. 2 hafta önce

  Baş kaldırıyormuş! Peh!
  Kaldır başını indir kaşını, azgın teokrattt!

 20. 2 hafta önce

  Bu Beyaz Türk, Beyaz Irk tanımını reddediyorum, beyaz saflığın sembolü olduğu için ama madem öyle ifade etmiş, öyle devam edelim: Belli ki Tayyip Erdoğan hala kendini zenci zannediyor. Beyaz Türk’ün ağa babası kendisidir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!