Erdoğan’dan canlı yayında açıklamalar… Akkuyu NGS ne zaman açılacak?

Cumhurbaşkanı ve AKP  Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesinde nükleer santralle ilgili konuştuklarını duyurarak, "Önümüzdeki yılların sonunda Akkuyu'yu açacağız." dedi. Erdoğan, "Akkuyu, Sinop, bir üçüncüyü farklı bir merkezde arkadaşlar çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

featured

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı ATV – A Haber ortak yayın canlı yayında gündeme dair açıklamalar yaptı. Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasına geri dönmesine ilişkin olarak, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesini aktaran Erdoğan, “Putin Birilerinin vasıtasıyla tahıl koridoruna eyvallah etmiyor. Ama bizimle sağ olsun, aradık kendisini hemen anında, dün aradım, bugün de 12’den itibaren tahıl koridorunu açtılar” diye konuştu.

Başörtüsü meselesiyle ilgili sundukları Anayasa değişikliğine ilişkin ise, “Aile yapımızı her türlü sapkınlıktan, marjinal akımlardan, yozlaşmalardan koruyacağız.” diyen Erdoğan, “Çalışmalar Meclis’e sevk edilme aşamasına geldi. Netice alamazsak referandumu konuşacağız” açıklamasını yaptı.

Konuşmasında muhalefete ve belediyelere de değinen Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Togg açılışına katılmamasına rağmen İyi Partili Yavuz Ağıralioğlu’nun katılmasına hakkında, “Her ne kadar ikisi gelmediyse de ortağın bir elemanı oradaydı. Fakat muhalif medyadan takip edenler de vardı onları da takdir ettim” diye konuştu. Yalova’daki mahkemede görüntüleri çıkan CHP’li milletvekilleri hakkında Adalet Bakanlığı’nın takibatı yaptığını söyleyerek, “Süratle dokunulmazlıklarının kaldırılması gerekir. Bunlar parlamentoyu da kirletir. Herhalde Atatürk şu anda sağ olmuş olsaydı, bunları kapının önüne koyardı.” dedi.

‘İLHAM ALİYEV, İKİ ARABA BEN İSTİYORUM DEDİ’

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Burası fabrika. Togg, burada üretilecek. İnsan bunu görünce iftihar ediyor. Bu günlere ulaştık. Fiyat filan şimdiden başladılar sormaya. Biz de aceleci olmayalım diyoruz. Açılışta net cevap verdim. Togg, satışa sunulduğunda rekabetçi olacak. Kendi sınıfındaki araçlarla fiyat anlamında rekabet edecek. Buradaki babayiğitler, ülkenin saygın iş adamları. Oturacağız, onlarla değerlendirmesini yapacağız. Yollara çıkmadan önce fiyat tespitini yapacağız. A’dan Z’ye her şeyini o zaman konuşacağız. Şu an söylemek çok yanlış olur. Teşvik etmek, halkımıza sevdirmek bizim için önemli bir maharet olacak. 7 ayrı üretim olacak. Vatandaşımıza seçenekler sunuyoruz. Hangisini beğenirse onu alacak. Otomobil değil, renklerde de seçenek var. Arkadaşlar derslerine iyi çalıştılar. Bir tane eksik kalmış, Karadeniz. Rize mi olsun Ayder mi olsun.. Yeşil eksik. Hanımefendiye sorduk, eşim kırmızı dedi. İlk araba fakire olacak, kırmızıyı alacağız. İlham Aliyev, 2 araba ben istiyorum dedi. Birilerini şımartmayalım, direksiyonu sonuna kadar kırıyorsun, olduğu yerde dönüyor, ama farkında değilsin. O denli huzurlu, o denli rahat. 4,8 saniyede 0’dan 100 KM’ye ulaşıyor.

‘ORTAĞIN BİR ELEMANI ORADAYDI’

Bu zatı muhatap almaktan utandım ama onda utanma yok. Fabrika nerede diyor. İşte fabrika. Otomobil nerede diyor. İşte otomobil. Muhalif liderlerden de sağ olsun o gün açılışa katılanlar vardı. Her ne kadar ikisi gelmediyse de ortağın bir elemanı oradaydı. Fakat muhalif medyadan takip edenler de vardı onları da takdir ettim.

‘BEN EKONOMİSTİM’

Diyor ki bir tane fabrikanız var mı. Eline diline dursun ya. Bu kadar fabrikalar açtık, okullar yaptık, hastaneler inşa ettik. Kendisi SSK’da Genel Müdürken, o dönemde bunlar ölüleri rehin aldılar. Savaş Ay’ın yayınında Bay Kemal’in Genel Müdürlük dönemiydi. Kan revan içinde kalan çocuğu unutamıyorum. Sen busun. Şimdi diyor ki bu kadar para ödeyeceksiniz. Bak, öğren; ben ekonomistim.

KILIÇDAROĞLU’NA SSK TEPKİSİ

Sen SSK’da genel müdürlük yaptın, ben Kasımpaşa’da doğdum büyüdüm, çocukluğum orada geçti. O hastanelerin hali rezaletti. Bir arkadaşımızın eşi o hastanede doğum yaparken öldü ve vermediler, rehine aldılar. Ya olur mu, oldu. Bunları biz o dönemde yaşadık. Kılıçdaroğlu, utanmadan sıkılmadan Şehir Hastanelerimize laf atıyor. Utan utan, gurur duy. Türkiye, alt yapısı olmayan bir ülkeydi.

‘TAHIL KORİDORUNU AÇTILAR’

Gerek Sayın Putin ile gerek Zelenski ile görüşüyoruz. Aldığımız bilgilerle müzakere etme fırsatını buluyorum. Sağ olsun ne Putin ne Zelenski’den olumsuz bir yaklaşım almadım. Bizde talepleri oldu, biz elimizden geldiğince olumlu cevap verdik. Hiçbir zaman onlar da bize ters yaklaşmadı.  Prag’da kimle konuşsam Sayın Putin’in aleyhine konuşuyor. Yanlış yapıyorsunuz diyorum. Birilerinin vasıtasıyla tahıl koridoruna eyvallah etmiyor. Ama bizimle sağ olsun, aradık kendisini hemen anında, dün aradım, bugün de 12’den itibaren tahıl koridorunu açtılar.

“2023’ÜN SONLARINDA VEYA 2024’ÜN BAŞINDA AKKUYU’YU AÇACAĞIZ’

Biz dün Putin ile bunları konuştuk. Bunun adına da biz lider diplomasisi diyoruz. Herkes öyle lider olamıyoruz. Bazılarına lider olunmaz lider doğar diyorlar, o da doğru olabilir. Önümüzdeki yılların soyunda Akkuyu’yu açacağız. Bu arada sayın Putin’le bir de Sinop nükleer santralini konuştum. 2024’ün başı veya 2023’ün sonunda bir üniteyi açacağız. Sinop’ta yeni dörtlüyü inşa edeceğiz. Akkuyu bize 4800 megawat enerji sağlayacak. Sinop da aynı şekilde. Bizim enerji tüketimimizin yüzde 20’sini sağlayacak.

Devletlerde devamlılık esastır. Bu adam (Kılıçdaroğlu) cahil. Zaten bu ülkede bu millet sana yönetimi vermez. Böyle cahillerle bir yere gidilmez. Sen SSK’yı yönetemeyen bir cahilsin. Koskoca Türkiye’yi nasıl yöneteceksin. Şu an elinde bazı Büyükşehir Belediyeleri var. Ne yapıyorlar?

İstanbul, Ankara… Meclis onlarda değil ama hemen ağlamaya başlıyorlar, para gelmiyor diye. Arkadaşlarımız devletten gelen paraları kuruşu kuruşuna açıkladı. Hepsinde de açığa düşüyor. Bunlar çok yalancı. Ben belediye başkanıyken Tuzla’da ileri biyolojik tesisi kurduk, şimdi açılışını yapıyorlar. Utan ya, burayı yapan biziz.

Gaz merkezi ile ilgili olarak Putin ile yaptığımız görüşmede bakanlığımız kapsamlı çalışmayı muhataplarıyla yapıyorlar. Türkiye bu işin bir havı oluyor. En yakın merkez olarak da Trakya bölgesi görülüyor. Oradan çıkış ve Avrupa’ya dağıtımını yapmak mümkün olacak. Bunlar ilk tespitler, çalışmalar başladı, devam ediyor. Uzun zamandır enerji merkezi olma yolunda adımlar atıyoruz.

‘GAZI 2023’E YETİŞTİRMEK İÇİN EKİPLERİMİZ YOĞUN BİR ÇALIŞMA İÇİNDE’

Doğalgaz kaynaklarının yoğun olduğu ülkelere de gemilerimizle gidip, sondaj çalışması yapıp, doğalgaz çıkararak o ülkede ya da üçüncü ülkelere satma şansımız da var. Teklifler de geliyor. Libya, çalışma yapabiliriz diyor. Tuna-1 kuyusundaki çalışmalar önem arz ediyor. Karadeniz’de Sakarya adını verdiğimiz önem arz ediyor. Mavi Akım da gelerek bir noktada bütünleşiyor. Gazı 2023’e yetiştirmek için ekiplerimiz yoğun bir çalışma içinde. Sondaj gemilerimiz Kanuni ve Yavuz eş zamanlı olarak sahada çalışıyor. İlk etapta 10 kuyu açacağız ve buradaki günlük üretimimiz 10 milyon m3 olacak. 40 kuyu ile günlük 40 milyon m3’lük gazı sisteme vermiş olacağız.

KILIÇDAROĞLU’NA TEPKİ GÖSTERDİ

Bay Kemal, Amerika’daki 8 saatlik ortadan kayboluşunun gizemini iftiralarıyla yavaş yavaş aydınlığa kavuşturuyor. Şu anda Bay Kemal, kendisine ezberletilenleri konuşmaya başladı. Siyası hayatı yalan, şaibe, iftira ve çeşitli çarklarla dolu Bay Kemal, ülkesine ben Atatürk’ün partisiyim diyerek oraya kendisini gizlemeye çalışıyor.

Şurada 1 hafta 10 gün içerisinde, bu öyle bir edepsizlik ki… Arka arkada bu CHP zihniyeti silahlı kuvvetlerimize hakaret ettiler, kimyasal silah dediler. Tabipler Odası’nın başındaki kadını da kendilerine göre bir yerde yaktılar. Bununla da kalmadılar, Türkiye’yi maalesef uyuşturucu kaçakçılığı ile cari açığını kapattığı iftirasını attılar. Bunlar 1 hafta içinde oldu. Böyle bir densizlik olur mu? Bu nasıl bir siyasettir.

Biz terörle mücadele ediyoruz. Yaptığımız yatırımlar ortada. Köprülerimiz, tünellerimiz, metrolarımız ortada. Utanmadan sıkılmadan cari açığı uyuşturucu ticareti ile kapattığımızı söylüyor. Varsa bir delil çıkarsın konuşursun. Ama AK Parti iktidarı uyuşturucu ile mücadele noktasında temayüz etmiş olan bir iktidardır. Şu anda yüzlerce insan uyuşturucudan içeride. Uyuşturucu ticaretinden değil. Sen şu an uyuşturucu baronlarına zemin hazırlıyorsun. Zaten senin içinde kuru sulu içenler var, bunlar ortada.

Ama kalkıp da AK Parti iktidarına bu yakıştırmayı yapamazsın ve bizim terörle mücadele kiminle uyuşturucu kaçakçılarıyla. PKK’yı böyle etkisiz hale getirdik. Eş başkan, şu anda tutuklanmış olan Tabipler Odası’nın başkanı olan kadını savunuyor. Neyini savunuyorsun ya? Bu kadın sadece silahlı kuvvetlerimize saygısızlık, yakıştırma yaparak. Sen bunu nasıl benim silahlı kuvvetlerime yaparsın ya?

‘YAKINDA ZİLLET İTTİFAKI DAĞILACAK’

Bay Kemal de HDP de savunuyor. Zaten başka savunan yok. Bunlar birbirinin ete kemiğe bürünmüşü. Ama bu şekilde kendilerini kurtaramazlar. Bunları yakın markajla takip ediyoruz, yargıda da kovalamaya devam ediyoruz.

Bunlar millet ittifakı diyerek, millete ihanet ediyorlar. Onun adı millet değil, illet ya da zillet. Yakında zillet ittifakı dağılacak, ömrü fazla uzun değil onların, olmaz da. Renkleri çok farklı. Seçim meydanlarında birinin söylediğini öbürü reddedecek. Aynı şeyi söylemeleri mümkün değil. Ama bizim öyle bir derdimiz yok.

‘SÜRATLE DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASI GEREKİYOR’

Bunlar ahlaksızlığın en güzel örneği. Bay Kemal bunları savunuyor. Adalet Bakanlığı şu an takibatı yapıyor. Ama ben bu konuda daha ileri bir adımdan yanayım. Süratle dokunulmazlıklarının kaldırılması gerekir. Bunlar parlamentoyu da kirletir. Herhalde Atatürk şu anda sağ olmuş olsaydı, bunları kapının önüne koyardı.

Bay Kemal’de ne böyle bir cesaret, ne böyle hukuk anlayışı var. Biz her şeyi yargıya bırakıyoruz. Yalova’daki mahkeme heyetinin dava açmasından yanayız. Bunun adı çamur siyasetidir. CHP’li milletvekilleri vekillik görevini teröristi savunmak olarak anlıyor. Türkiye’de bağımsız mahkemelerin bulunduğunu CHP’lilere de öğreteceğiz.

‘AİLE YAPIMIZI SAPKINLIKLARDAN KORUYACAĞIZ’

Biz güçlü ailelerden oluşan bir milletiz. Bu milletin aile yapısını bozmak, aile yapısına leke sürmek, kimsenin haddine değil. Şu anda bizler Cumhur İttifakı olarak ailenin saygınlığını ortaya koyacağız. Aile yapımızı her türlü sapkınlıktan, marjinal akımlardan, yozlaşmalardan koruyacağız. Vatandaşlarımız yürüyüşlerle haklı taleplerini dile getirdiler. Bu tabii yaygınlaşacak. Başörtüsü konusuna gelince. CHP’nin genel başkan yardımcısıydı bir ara, ikna odalarını İstanbul Üniversitesi’nde kurdular.

Bu ara başörtülü bayanları alıp onlara rozet takıyor. Şimdiden söylüyorum, bu seçimlerde başörtülü birkaç aday da çıkarırsa hiç şaşmayın, mecburen bunu yapacak. Bazı istikametini kaybetmiş olan tipler var. Güçlendirilmiş parlamenter demokrasi diyorlar. Biz bunu gördük. 8-10-16 aylık hükümetler var. O koalisyon hükümetlerin dönemi parlamenter sistemin uygulandığı dönemdi. Türkiye’de istikrar yoktu. Ekonomi tamamen müflis durumdaydı. Ne zamanki Başkanlık sistemine geçtik, Türkiye’ye istikrar geldi, sağlıklı bir ekonomiyle yolumuza devam ediyoruz.

Türkiye tarihinin en büyük büyüme dönemlerini yaşıyor. İkide bir önümüze enflasyonu çıkarıyorlar. Yılbaşından sonra tekrar konuşacağız. Faizi tek haneli rakama doğru çekiyoruz. Yatırımda kamu bankalarımız teşviki artıracak.

Başkanlık sisteminde hızlı karar alma var, siyasi istikrar var. Erkler arasında denge denetleme imkanı var. Biz başkanlık sistemiyle küresel belirsizliğe hazırladık, güçlüyüz, rahat konuşuyoruz, farkımız bu.

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

İsrail ile ilişkilerimizi karşılıklı hassasiyetlerimize saygı ve ortak çıkarlarımız temelinde sürdürülebilir bir zeminde yürütmeyi arzu ediyoruz. Normalleşme sürecinde İsrailli yetkililerle görüşmemiz oldu. Karşılıklı temaslarla süreci devam ettirerek ilişkileri tüm alanda ilerletme ümidimizi koruyoruz. Değerlere saygı gösterildiği sürece kazan-kazan diplomasisi ile tüm bölge kazançlı çıkacaktır.

PARTİ İKTİDARLARINI CUMHURİYET İLE KIYASLADI

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi 7 Kasımda sona erecek arsa ve iş yeri başvurularımızın süresini inşallah 15 Kasıma kadar uzatıyoruz. 20 yıl iktidarda kalma rekorunu kırdık. Avrupa Birliği’nde bizimle bu süreci yaşayan lider kalmadı. Hepsi değişti, gitti. Büyük ve güçlü Türkiye yolunda bizimle yürüyen tüm dava arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. 100 yılın işini biz 20 yıla sığdırdık. Asgari ücretin yeniden tespiti çalışması yapılacak. 2023’e bunları açıklayarak girmiş olacağız.

KRİPTO PARA DÜZENLEMESİ

“Biliyorsunuz kripto para alanındaki gelişmeler blokzincir teknolojisini karşımıza çıkardı. Nitekim teknolojiyi, yenilikleri ve dijitali yakından takip eden bir iktidar olarak da ticari sistemin özellikle değişim, dönüşüme uğradığı böyle bir dönemde biz bu yeniliğe kayıtsız kalamazdık. Dijital içerikler, fikri mülkiyet hakları, blokzincir teknolojisi ile güvence altına alınıyor. Nitekim geçen hafta İstanbul Üniversitesinde geniş katılımlı bir heyete bu konuda bir konuşmam oldu. Genel Başkan Yardımcım Ömer İleri Bey’in riyasetinde hazırlanan o çalışmayla orada bu blokzincir konusunu işledim ve bu blokzincir konusuna da ilk defa AK Parti olarak bizler önem verdik. Bununla ilgili çalışmaları sempozyumlarla, panellerle işleyerek geliştirelim dedik ve bu çalışmayı da yürütüyoruz.”

“Elon Musk’la hiç görüşüyor musunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, uzun zamandır görüşmediklerini söyledi ve “Bir seneyi bulmadı gerçi ama öyle bir görüşme zarureti olsa, ki bu ara Twitter’dan dolayı olabilir.” dedi.

Musk’un “Twitter’daki mavi tıklı hesaplardan 8 dolar alacağını” söylediğinin anımsatılması üzerine Erdoğan, “Yok, belki biz farklı olabiliriz. Onunla da bir diplomasi yürütebiliriz.” ifadesini kullandı.

Erdoğan’dan canlı yayında açıklamalar… Akkuyu NGS ne zaman açılacak?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    zeynep Taranoglunu ve Korkmaz Yigiti niye görevden uzaklaştırıldıklarını niye sormuyorlar. Zeynep Taskesenoglunu Ünsal Barani. Bunlarin hala neden sorusturulmadiklarini? Mehmet agar ın ve ailesinin rezil iliskilerini niye sormuyorlar? Kaybolan silahlar yakalanan 4.9 ton uyuşturucuyu marinayı Sedat Peker niye sormuyorlar? Bunlar gazeteci filan değil bunlar iktidarın soytarıları.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!