Erdoğan'ı bunlar devirecekmiş! Fransız basınının parlattığı üç kadın

Fransız Le Monde gazetesi "Canan Kaftancıoğlu, Şebnem Korur Fincancı, Meral Akşener"i parlatarak Erdoğan'ın karşısındaki önemli figürler olduğunu iddia etti.

Erdoğan'ı bunlar devirecekmiş! Fransız basınının parlattığı üç kadın
Erdoğan'ı bunlar devirecekmiş! Fransız basınının parlattığı üç kadın

VERYANSIN TV

Uluslararası medya kuruluşları, Türk siyasetiyle ilgili birçok isim hakkında parlatma çalışmalarına devam ediyor.

Fransa'da liberal çizgide yayın yapan Le Monde gazetesi,  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında yazı yayımladı.

"Canan Kaftancıoğlu, Şebnem Korur Fincancı, Meral Akşener: Türkiye'de Erdoğan'ın yolundaki üç kadın" başlığıyla yayımlanan yazıda,bu üç figürün siyasetteki yeri incelendi.

Yazıda "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin siyaset semalarındaki tek yıldız olduğu dönem bitti" ifadelerine yer verildi.

Yazıda, "Muhalefet kendini toparladı. Ancak aralarında yalnızca erkekler yok. Kadın muhalifler çevresindeki spot ışığını çalıyor. Farklı siyasi kanatlardan gelen güçlü karakterli kadınlar, Erdoğan'ın 'yeni Türkiye'sinde' dirsekleriyle kazıyarak ilerlemeli" ifadelerine yer verildi. 

LE MONDE'A GÖRE KAFTANCIOĞLU MOTORLU FEMİNİST

Le Monde'un öne çıkardığı kişiler arasında skandal açıklamaları sonrası tepki çeken Canan Kaftancıoğlu ve Şebnem Korur Fincancı da var. Gazete bu ikili arasına Meral Akşener'i de dahil ediyor.

PKK'lı teröristleri öven sözleriyle hafızalara kazınan ve CHP karşıtlığından partinin İstanbul İl Başkanlığı'na yükselen Canan Kaftancıoğlu, "feminist, motosiklet tutkunu bir doktor" olarak tanımlandı. Le Monde'a konuşan Kaftancıoğlu "Türkiye'de erkeklerin sözü geçiyor. Bir kadın olmak zaten kolay değil, siyasette bir kadın olmak zor. Erdoğan ve çevresindekiler özgürleşmiş kadınlar sevmiyor. Bir kadının siyasi hedefleri olması onlar için dayanılmaz" dedi. 

Geçtiğimiz günlerde ABD'de yayımlanan Time dergisi, Kaftancıoğlu'nu mercek altına almış ve onu Rus blog yazarı ve Batı destekli muhalif Navalnıy'e benzetmişti.

'TÜRK' DİYEMEYEN TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ BAŞKANI

 FETÖ kumpaslarına destek olan ve terör örgütü PKK'ya yakın açıklamalarıyla öne çıkan Şebnem Korur Fincancı da Le Monde'a göre "insan hakları savunucusu". 

Şebnem Korur Fincancı'yla konuşan Le Monde, Fincancı'nın Özgür Gündem gazetesine destek protestosuna katılmaktan dolayı 2016 baharında 10 gün boyunca hapiste tutulduğu, 3 yıl sonraki mahkemede beraat etmesine rağmen 2020 sonbaharında kararın bozulduğunu yazdı. 

'EN COŞKULUSU AKŞENER'

Siyasetteki kadınların 'en coşkulusu' olarak tanımlanan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ise "milliyetçi siyasetin elitlerinden biri" olduğu ifadelerine yer verildi. Le Monde'a konuşan Akşener "Erdoğan'ı korkutabilen tek kişi benim" dedi.

Akşener'in her konuşmasında Erdoğan'ın 'mutlakiyetçiliğini, nepotizmini ve 'görkemli sarayını' eleştirdiği iddia edildi. 

Le Monde, AKP ve MHP'nin İYİ Parti'nin yanlarında yer almasını istediğini, ancak Akşener'in bu konudaki "Başıma silah dayasalar da olmaz" yanıtını aktardı.