Erdoğan’ın danışmanı: Öcalan isyanı bitirecekti ama PKK onu dinlemedi

Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay: Kürt sorununun kaynağını 'inkâr' olarak gören Öcalan bitmiş olduğuna kanaat getirdiği inkarın ardından 'isyanı bitirmek istediğinde' PKK onu dinlemedi.

featured

AKP Genel Başkan Danışmanı ve Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, Abdullah Öcalan ve “Kürt sorunu” konusunda ilginç ifadeler kullandı.

AKP’nin Kürt sorununun varlığını çok önceden gördüğünü ve bitirmek için çözüm programı yürüttüğünü söyleyen Yasin Aktay, bugünkü köşesinde şu ifadeleri kullandı:

“(…) AK Parti iktidara gelmeden önce de Kürt sorununun varlığını gören, kabul eden ve çözümüne dair çok farklı bir çözümü olan bir siyasi hareket. İktidara geldiğinde kendi çözüm programını adım adım hayata geçirdi ve seksen yıllık inkâr politikalarını bitirdi. AK Parti Kürt sorununu görüp, tanıyıp çözüme kavuşturdukça buna Kürt siyasetini kendine mülk gibi gören PKK ve siyasi uzantıları destek vereceğine daha şiddetli bir muhalefet gösterdi. Kürt sorunun asıl müsebbibi olan partilere daha fazla yaklaştılar. Bunun psikolojik olarak açıklanabilir tarafları var elbet ama tek nedeni psikolojiye indirgenemez.

Kürt sorunu sadece PKK elitleri açısından bir siyasi ve ekonomik geçim kaynağı değil, PKK’ya destek veren uluslararası güçlerin de önemli bir aracı. O yüzden Kürt sorununun kaynağını “inkâr” olarak gören Öcalan bitmiş olduğuna kanaat getirdiği inkarın ardından “isyanı bitirmek istediğinde” PKK onu dinlemedi. PKK üzerindeki kontrolünü de bu seviyeden itibaren kaybetmiş olduğunu görmüş olduk.”

Erdoğan’ın danışmanı: Öcalan isyanı bitirecekti ama PKK onu dinlemedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 hafta önce

    Bunlari kim konuşturuyor. Tabi ki millet. Yapacak bir sey yok

  2. 2 hafta önce

    tipik bir badem klasigi. Bas, kic ve omuz orantisizligi. Ceket pantol durmuyor uzerlerinde, terzide yaptirmalarina ragmen.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!