Erdoğan’ın tartışmaya açtığı Montrö’ye Ruslar ne demişti?

2008 yılındaki Rus-Gürcü çatışmasının ardından yaşanan gelişmeler Montrö Anlaşması'nın önemini ortaya koymuştu. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski, basın toplantısı düzenleyip, 'Montrö tam olarak uygulanmalıdır' mesajı vermişti.

Erdoğan’ın tartışmaya açtığı Montrö’ye Ruslar ne demişti?

Kanal İstanbul projesiyle birlikte yeniden gündeme gelen ve uzmanların “delinir” diye uyardığı Montrö Anlaşması’nın sadece Türkiye için değil bütün bölge için güvence olduğu 2008 yılında tescillenmişti.

Erdoğan Montrö’den vazgeçti: Bize tanınan bir hak yok!

8 Ağustos 2008’de başlayan Gürcü-Rus çatışmaları ve bunun ardından Rusya’nın Gürcü toprakları Güney Osetya ve Abhazya’nın tek taraflı bağımsızlığını tanıması ile sona eren süreçte Moskova Montrö’ye özellikle dikkat çekmişti. Rus Büyükelçi, ABD’nin Gürcistan’a insani yardım adı altında askeri gemi gönderme kararına Montrö’yü hatırlatarak yanıt vermişti.

ABD’YE ‘MONTRÖ’YE UY’ ÇAĞRISI

Moskova’nın, Rus gemileri yer değiştirken Montrö anlaşmalarına “tam olarak uyduğuna” dikkat çeken İvanovski, “Montrö konusunda Rusya ve Türkiye’nin tutumları yüzde yüz aynıdır. Bu anlaşmanın çağdaş dünyanın gereklerine uygun bir anlaşma olduğuna inanıyoruz. İki ülke de, Montrö’nün tam olarak uygulanması gerektiğini savunuyor” dedi.

Büyükelçi, Montrö’ye taraf olmayan ve Karadeniz’e savaş gemisi ile yardım gönderen ABD’ye de, isim vermeden mesaj göndererek, “Montrö Anlaşması’na, bu anlaşmanın tarafı olmayan ülkeler de tam olarak uymalıdır” diye konuştu.

Kanal İstanbul açılırsa ne olur? Montrö nedir? Cem Gürdeniz anlatıyor